Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Synonyymit

Ääntäminen

    • IPA: [ˈkiːn̪t̪e̞æ]
KieliKäännökset
bulgariaпостоянен, неподвижен
englantifirm, fixed, rigid, solid, inseparable, condensed, essential, stationary, immovable, concretion, important, compact, set, real
espanjasólido, macizo, inmueble, inmoble, hito, entero, fijo, tenaz
esperantonemovebla
hollantivast, solide, massief, stevig, stabiel, robuust, ruggegraat
italiasolido, massiccio, compatto, fisso, robusto, in gamba, stabile, che ha stoffa
japani固体の (こたいの, kotai no), 固定された (kotei sareta / kotē sareta), 安定的な (anteiteki na)
kreikkaστερεός (stereós), συγκεκριμένος (sygkekriménos), συμπαγής (sympagís), ατόφιος (atófios), προκαθορισμένος (prokathorisménos), ανθεκτικός (anthektikós), ρυθμισμένος
latviaciets, stīvs, stings
norjafast, solid, massiv, kompakt, rigid
portugalisólido, rígido, fixado, presunto, estabilizado
puolastały, ustalony, określony
ranskasolide, établi, plein, fixé, ferme, jambe, immobile, serré
ruotsifast, bestämd, spikad, massiv, solid, lagringsduglig
saksafest, fix, kompakt, fixiert, konsistent, Rückgrat, verbleiben
tanskafastsat, bestemt, fast, tæt, kompakt, solid
turkkikatı, sabit
tšekkipevný, tuhý
unkariszilárd
venäjäтвёрдый (tvjordyi), сплошной (splošnoi), жёсткий (žostki), негнущийся (negnuštšijsja), установленный (ustanovlennyi), фиксированный (fiksirovannyi)

Määritelmät

Adjektiivi

  1. kiintonainen, koostumukseltaan jähmeä; paikallaan pysyvä
  2. johonkin muuhun arvoon sidottu
  3. (fysiikka) olomuodoltaan kiinteä
  4. (astrologia) horoskooppimerkistä, joka ei ala eikä pääty (nykyiseen tai historialliseen) päiväntasaus- tai -seisauspisteeseen (härkä, leijona, skorpioni tai vesimies)

Esimerkit

  • Vauva alkoi syödä kiinteää ruokaa puolen vuoden iässä.
  • Tarjalla on pienet kiinteät rinnat.
  • kiinteä valuuttakurssi
  • Jää on vettä kiinteässä olomuodossa.
  • Lainalla on kiinteä korko.
  • Internet-yhteydellä on kiinteä kuukausimaksu.
  • Kansainvälisestä yhteistyöstä on tullut kiinteä osa toimintaamme.

Taivutusmuodot

MonikkokiinteätMonikkokiinteäni
MonikkokiinteäsiMonikkokiinteämme
MonikkokiinteänneMonikkokiinteänsä
GenetiivikiinteänGenetiivikiinteäni
GenetiivikiinteäsiGenetiivikiinteämme
GenetiivikiinteänneGenetiivikiinteänsä
Monikon genetiivikiinteidenMonikon genetiivikiinteitten
Monikon genetiivikiinteideniMonikon genetiivikiinteitteni
Monikon genetiivikiinteidesiMonikon genetiivikiinteittesi
Monikon genetiivikiinteidemmeMonikon genetiivikiinteittemme
Monikon genetiivikiinteidenneMonikon genetiivikiinteittenne
Monikon genetiivikiinteidensäMonikon genetiivikiinteittensä
PartitiivikiinteääPartitiivikiinteätä
PartitiivikiinteääniPartitiivikiinteätäni
PartitiivikiinteääsiPartitiivikiinteätäsi
PartitiivikiinteäämmePartitiivikiinteätämme
PartitiivikiinteäännePartitiivikiinteätänne
PartitiivikiinteätäänPartitiivikiinteäänsä
PartitiivikiinteätänsäMonikon partitiivikiinteitä
Monikon partitiivikiinteitäniMonikon partitiivikiinteitäsi
Monikon partitiivikiinteitämmeMonikon partitiivikiinteitänne
Monikon partitiivikiinteitäänMonikon partitiivikiinteitänsä
InessiivikiinteässäInessiivikiinteässäni
InessiivikiinteässäsiInessiivikiinteässämme
InessiivikiinteässänneInessiivikiinteässään
InessiivikiinteässänsäMonikon inessiivikiinteissä
Monikon inessiivikiinteissäniMonikon inessiivikiinteissäsi
Monikon inessiivikiinteissämmeMonikon inessiivikiinteissänne
Monikon inessiivikiinteissäänMonikon inessiivikiinteissänsä
ElatiivikiinteästäElatiivikiinteästäni
ElatiivikiinteästäsiElatiivikiinteästämme
ElatiivikiinteästänneElatiivikiinteästään
ElatiivikiinteästänsäMonikon elatiivikiinteistä
Monikon elatiivikiinteistäniMonikon elatiivikiinteistäsi
Monikon elatiivikiinteistämmeMonikon elatiivikiinteistänne
Monikon elatiivikiinteistäänMonikon elatiivikiinteistänsä
IllatiivikiinteäänIllatiivikiinteääni
IllatiivikiinteääsiIllatiivikiinteäämme
IllatiivikiinteäänneIllatiivikiinteäänsä
Monikon illatiivikiinteisiinMonikon illatiivikiinteihin
Monikon illatiivikiinteisiiniMonikon illatiivikiinteihini
Monikon illatiivikiinteisiisiMonikon illatiivikiinteihisi
Monikon illatiivikiinteisiimmeMonikon illatiivikiinteihimme
Monikon illatiivikiinteisiinneMonikon illatiivikiinteihinne
Monikon illatiivikiinteisiinsäMonikon illatiivikiinteihinsä
AdessiivikiinteälläAdessiivikiinteälläni
AdessiivikiinteälläsiAdessiivikiinteällämme
AdessiivikiinteällänneAdessiivikiinteällään
AdessiivikiinteällänsäMonikon adessiivikiinteillä
Monikon adessiivikiinteilläniMonikon adessiivikiinteilläsi
Monikon adessiivikiinteillämmeMonikon adessiivikiinteillänne
Monikon adessiivikiinteilläänMonikon adessiivikiinteillänsä
AblatiivikiinteältäAblatiivikiinteältäni
AblatiivikiinteältäsiAblatiivikiinteältämme
AblatiivikiinteältänneAblatiivikiinteältään
AblatiivikiinteältänsäMonikon ablatiivikiinteiltä
Monikon ablatiivikiinteiltäniMonikon ablatiivikiinteiltäsi
Monikon ablatiivikiinteiltämmeMonikon ablatiivikiinteiltänne
Monikon ablatiivikiinteiltäänMonikon ablatiivikiinteiltänsä
AllatiivikiinteälleAllatiivikiinteälleni
AllatiivikiinteällesiAllatiivikiinteällemme
AllatiivikiinteällenneAllatiivikiinteälleen
AllatiivikiinteällensäMonikon allatiivikiinteille
Monikon allatiivikiinteilleniMonikon allatiivikiinteillesi
Monikon allatiivikiinteillemmeMonikon allatiivikiinteillenne
Monikon allatiivikiinteilleenMonikon allatiivikiinteillensä
EssiivikiinteänäEssiivikiinteänäni
EssiivikiinteänäsiEssiivikiinteänämme
EssiivikiinteänänneEssiivikiinteänään
EssiivikiinteänänsäMonikon essiivikiinteinä
Monikon essiivikiinteinäniMonikon essiivikiinteinäsi
Monikon essiivikiinteinämmeMonikon essiivikiinteinänne
Monikon essiivikiinteinäänMonikon essiivikiinteinänsä
TranslatiivikiinteäksiTranslatiivikiinteäkseni
TranslatiivikiinteäksesiTranslatiivikiinteäksemme
TranslatiivikiinteäksenneTranslatiivikiinteäkseen
TranslatiivikiinteäksensäMonikon translatiivikiinteiksi
Monikon translatiivikiinteikseniMonikon translatiivikiinteiksesi
Monikon translatiivikiinteiksemmeMonikon translatiivikiinteiksenne
Monikon translatiivikiinteikseenMonikon translatiivikiinteiksensä
Monikon instruktiivikiinteinAbessiivikiinteättä
AbessiivikiinteättäniAbessiivikiinteättäsi
AbessiivikiinteättämmeAbessiivikiinteättänne
AbessiivikiinteättäänAbessiivikiinteättänsä
Monikon abessiivikiinteittäMonikon abessiivikiinteittäni
Monikon abessiivikiinteittäsiMonikon abessiivikiinteittämme
Monikon abessiivikiinteittänneMonikon abessiivikiinteittään
Monikon abessiivikiinteittänsäMonikon komitatiivikiinteine
Monikon komitatiivikiinteineniMonikon komitatiivikiinteinesi
Monikon komitatiivikiinteinemmeMonikon komitatiivikiinteinenne
Monikon komitatiivikiinteineenMonikon komitatiivikiinteinensä
KomparatiivikiinteämpiSuperlatiivikiintein
Monikon akkusatiivikiinteätMonikon akkusatiivikiinteäni
Monikon akkusatiivikiinteäsiMonikon akkusatiivikiinteämme
Monikon akkusatiivikiinteänneMonikon akkusatiivikiinteänsä
AkkusatiivikiinteäniAkkusatiivikiinteäsi
AkkusatiivikiinteämmeAkkusatiivikiinteänne
Akkusatiivikiinteänsä