| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Adjektiivit | |||
| 1. | |||
| 2. | |||
| 3. | |||
| 4. | |||
| 5. | |||
| 6. | |||
| 7. | |||
| 8. | |||
| 9. | ruoka ja juoma | ||
| 10. | |||
| 11. | kuvaannollinen | ||
| 12. | |||
| 13. | |||
| 14. | rakentaminen | ||
| Muut/tuntemattomat | |||
| 15. | |||
| 16. | |||
| Monikko | valmiit | Monikko | valmiini |
| Monikko | valmiisi | Monikko | valmiimme |
| Monikko | valmiinne | Monikko | valmiinsa |
| Genetiivi | valmiin | Genetiivi | valmiini |
| Genetiivi | valmiisi | Genetiivi | valmiimme |
| Genetiivi | valmiinne | Genetiivi | valmiinsa |
| Monikon genetiivi | valmiiden | Monikon genetiivi | valmiitten |
| Monikon genetiivi | valmiideni | Monikon genetiivi | valmiitteni |
| Monikon genetiivi | valmiidesi | Monikon genetiivi | valmiittesi |
| Monikon genetiivi | valmiidemme | Monikon genetiivi | valmiittemme |
| Monikon genetiivi | valmiidenne | Monikon genetiivi | valmiittenne |
| Monikon genetiivi | valmiidensa | Monikon genetiivi | valmiittensa |
| Partitiivi | valmista | Partitiivi | valmistamme |
| Partitiivi | valmistani | Partitiivi | valmistasi |
| Partitiivi | valmistanne | Partitiivi | valmistaan |
| Partitiivi | valmistansa | Monikon partitiivi | valmiita |
| Monikon partitiivi | valmiitani | Monikon partitiivi | valmiitasi |
| Monikon partitiivi | valmiitamme | Monikon partitiivi | valmiitanne |
| Monikon partitiivi | valmiitaan | Monikon partitiivi | valmiitansa |
| Inessiivi | valmiissa | Inessiivi | valmiissani |
| Inessiivi | valmiissasi | Inessiivi | valmiissamme |
| Inessiivi | valmiissanne | Inessiivi | valmiissaan |
| Inessiivi | valmiissansa | Monikon inessiivi | valmiissa |
| Monikon inessiivi | valmiissani | Monikon inessiivi | valmiissasi |
| Monikon inessiivi | valmiissamme | Monikon inessiivi | valmiissanne |
| Monikon inessiivi | valmiissaan | Monikon inessiivi | valmiissansa |
| Elatiivi | valmiista | Elatiivi | valmiistani |
| Elatiivi | valmiistasi | Elatiivi | valmiistamme |
| Elatiivi | valmiistanne | Elatiivi | valmiistaan |
| Elatiivi | valmiistansa | Monikon elatiivi | valmiista |
| Monikon elatiivi | valmiistani | Monikon elatiivi | valmiistasi |
| Monikon elatiivi | valmiistamme | Monikon elatiivi | valmiistanne |
| Monikon elatiivi | valmiistaan | Monikon elatiivi | valmiistansa |
| Illatiivi | valmiiseen | Illatiivi | valmiiseeni |
| Illatiivi | valmiiseesi | Illatiivi | valmiiseemme |
| Illatiivi | valmiiseenne | Illatiivi | valmiiseensa |
| Monikon illatiivi | valmiisiin | Monikon illatiivi | valmiisiini |
| Monikon illatiivi | valmiisiisi | Monikon illatiivi | valmiisiimme |
| Monikon illatiivi | valmiisiinne | Monikon illatiivi | valmiisiinsa |
| Adessiivi | valmiilla | Adessiivi | valmiillani |
| Adessiivi | valmiillasi | Adessiivi | valmiillamme |
| Adessiivi | valmiillanne | Adessiivi | valmiillaan |
| Adessiivi | valmiillansa | Monikon adessiivi | valmiilla |
| Monikon adessiivi | valmiillani | Monikon adessiivi | valmiillasi |
| Monikon adessiivi | valmiillamme | Monikon adessiivi | valmiillanne |
| Monikon adessiivi | valmiillaan | Monikon adessiivi | valmiillansa |
| Ablatiivi | valmiilta | Ablatiivi | valmiiltani |
| Ablatiivi | valmiiltasi | Ablatiivi | valmiiltamme |
| Ablatiivi | valmiiltanne | Ablatiivi | valmiiltaan |
| Ablatiivi | valmiiltansa | Monikon ablatiivi | valmiilta |
| Monikon ablatiivi | valmiiltani | Monikon ablatiivi | valmiiltasi |
| Monikon ablatiivi | valmiiltamme | Monikon ablatiivi | valmiiltanne |
| Monikon ablatiivi | valmiiltaan | Monikon ablatiivi | valmiiltansa |
| Allatiivi | valmiille | Allatiivi | valmiilleni |
| Allatiivi | valmiillesi | Allatiivi | valmiillemme |
| Allatiivi | valmiillenne | Allatiivi | valmiilleen |
| Allatiivi | valmiillensa | Monikon allatiivi | valmiille |
| Monikon allatiivi | valmiilleni | Monikon allatiivi | valmiillesi |
| Monikon allatiivi | valmiillemme | Monikon allatiivi | valmiillenne |
| Monikon allatiivi | valmiilleen | Monikon allatiivi | valmiillensa |
| Essiivi | valmiina | Essiivi | valmiinani |
| Essiivi | valmiinasi | Essiivi | valmiinamme |
| Essiivi | valmiinanne | Essiivi | valmiinaan |
| Essiivi | valmiinansa | Monikon essiivi | valmiina |
| Monikon essiivi | valmiinani | Monikon essiivi | valmiinasi |
| Monikon essiivi | valmiinamme | Monikon essiivi | valmiinanne |
| Monikon essiivi | valmiinaan | Monikon essiivi | valmiinansa |
| Translatiivi | valmiiksi | Translatiivi | valmiikseni |
| Translatiivi | valmiiksesi | Translatiivi | valmiiksemme |
| Translatiivi | valmiiksenne | Translatiivi | valmiikseen |
| Translatiivi | valmiiksensa | Monikon translatiivi | valmiiksi |
| Monikon translatiivi | valmiikseni | Monikon translatiivi | valmiiksesi |
| Monikon translatiivi | valmiiksemme | Monikon translatiivi | valmiiksenne |
| Monikon translatiivi | valmiikseen | Monikon translatiivi | valmiiksensa |
| Monikon instruktiivi | valmiin | Abessiivi | valmiitta |
| Abessiivi | valmiittani | Abessiivi | valmiittasi |
| Abessiivi | valmiittamme | Abessiivi | valmiittanne |
| Abessiivi | valmiittaan | Abessiivi | valmiittansa |
| Monikon abessiivi | valmiitta | Monikon abessiivi | valmiittani |
| Monikon abessiivi | valmiittasi | Monikon abessiivi | valmiittamme |
| Monikon abessiivi | valmiittanne | Monikon abessiivi | valmiittaan |
| Monikon abessiivi | valmiittansa | Monikon komitatiivi | valmiine |
| Monikon komitatiivi | valmiineni | Monikon komitatiivi | valmiinesi |
| Monikon komitatiivi | valmiinemme | Monikon komitatiivi | valmiinenne |
| Monikon komitatiivi | valmiineen | Monikon komitatiivi | valmiinensa |
| Komparatiivi | valmiimpi | Monikon akkusatiivi | valmiit |
| Monikon akkusatiivi | valmiini | Monikon akkusatiivi | valmiisi |
| Monikon akkusatiivi | valmiimme | Monikon akkusatiivi | valmiinne |
| Monikon akkusatiivi | valmiinsa | Akkusatiivi | valmiini |
| Akkusatiivi | valmiisi | Akkusatiivi | valmiimme |
| Akkusatiivi | valmiinne | Akkusatiivi | valmiinsa |