Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: /ˈʋɑl.mis/
KäännösKontekstiÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS
2.
  • ÄäntäminenUS
3.
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenUK
4.
5.
6.
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS
7.
8.
  • ÄäntäminenUS
9.ruoka ja juoma
  • ÄäntäminenUK
  • ÄäntäminenUS
  • ÄäntäminenCA
10.
11.kuvaannollinen
  • ÄäntäminenUS
12.
13.
14.rakentaminen
Muut/tuntemattomat
15.
  • ÄäntäminenUS
16.
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Adjektiivi

  1. loppuun asti tehty, käytettävissä oleva, valmistunut
  2. valmistunut t. pätevä tehtävässään
  3. varustautunut, varautunut johonkin
  4. halukas t. suostuvainen tekemään jotain, taipuvainen

Esimerkit

  • valmisbetoni
    • ready-made concrete
  • valmistalo
    • prefab house
  • valmisikkuna, valmisovi
  • Joko ruoka on valmis?
  • Viisas on valmis kohtaamaan eri kansallisuuksia, kulttuureita ja eri kieliä missä ja milloin tahansa.

Taivutusmuodot

MonikkovalmiitMonikkovalmiini
MonikkovalmiisiMonikkovalmiimme
MonikkovalmiinneMonikkovalmiinsa
GenetiivivalmiinGenetiivivalmiini
GenetiivivalmiisiGenetiivivalmiimme
GenetiivivalmiinneGenetiivivalmiinsa
Monikon genetiivivalmiidenMonikon genetiivivalmiitten
Monikon genetiivivalmiideniMonikon genetiivivalmiitteni
Monikon genetiivivalmiidesiMonikon genetiivivalmiittesi
Monikon genetiivivalmiidemmeMonikon genetiivivalmiittemme
Monikon genetiivivalmiidenneMonikon genetiivivalmiittenne
Monikon genetiivivalmiidensaMonikon genetiivivalmiittensa
PartitiivivalmistaPartitiivivalmistamme
PartitiivivalmistaniPartitiivivalmistasi
PartitiivivalmistannePartitiivivalmistaan
PartitiivivalmistansaMonikon partitiivivalmiita
Monikon partitiivivalmiitaniMonikon partitiivivalmiitasi
Monikon partitiivivalmiitammeMonikon partitiivivalmiitanne
Monikon partitiivivalmiitaanMonikon partitiivivalmiitansa
InessiivivalmiissaInessiivivalmiissani
InessiivivalmiissasiInessiivivalmiissamme
InessiivivalmiissanneInessiivivalmiissaan
InessiivivalmiissansaMonikon inessiivivalmiissa
Monikon inessiivivalmiissaniMonikon inessiivivalmiissasi
Monikon inessiivivalmiissammeMonikon inessiivivalmiissanne
Monikon inessiivivalmiissaanMonikon inessiivivalmiissansa
ElatiivivalmiistaElatiivivalmiistani
ElatiivivalmiistasiElatiivivalmiistamme
ElatiivivalmiistanneElatiivivalmiistaan
ElatiivivalmiistansaMonikon elatiivivalmiista
Monikon elatiivivalmiistaniMonikon elatiivivalmiistasi
Monikon elatiivivalmiistammeMonikon elatiivivalmiistanne
Monikon elatiivivalmiistaanMonikon elatiivivalmiistansa
IllatiivivalmiiseenIllatiivivalmiiseeni
IllatiivivalmiiseesiIllatiivivalmiiseemme
IllatiivivalmiiseenneIllatiivivalmiiseensa
Monikon illatiivivalmiisiinMonikon illatiivivalmiisiini
Monikon illatiivivalmiisiisiMonikon illatiivivalmiisiimme
Monikon illatiivivalmiisiinneMonikon illatiivivalmiisiinsa
AdessiivivalmiillaAdessiivivalmiillani
AdessiivivalmiillasiAdessiivivalmiillamme
AdessiivivalmiillanneAdessiivivalmiillaan
AdessiivivalmiillansaMonikon adessiivivalmiilla
Monikon adessiivivalmiillaniMonikon adessiivivalmiillasi
Monikon adessiivivalmiillammeMonikon adessiivivalmiillanne
Monikon adessiivivalmiillaanMonikon adessiivivalmiillansa
AblatiivivalmiiltaAblatiivivalmiiltani
AblatiivivalmiiltasiAblatiivivalmiiltamme
AblatiivivalmiiltanneAblatiivivalmiiltaan
AblatiivivalmiiltansaMonikon ablatiivivalmiilta
Monikon ablatiivivalmiiltaniMonikon ablatiivivalmiiltasi
Monikon ablatiivivalmiiltammeMonikon ablatiivivalmiiltanne
Monikon ablatiivivalmiiltaanMonikon ablatiivivalmiiltansa
AllatiivivalmiilleAllatiivivalmiilleni
AllatiivivalmiillesiAllatiivivalmiillemme
AllatiivivalmiillenneAllatiivivalmiilleen
AllatiivivalmiillensaMonikon allatiivivalmiille
Monikon allatiivivalmiilleniMonikon allatiivivalmiillesi
Monikon allatiivivalmiillemmeMonikon allatiivivalmiillenne
Monikon allatiivivalmiilleenMonikon allatiivivalmiillensa
EssiivivalmiinaEssiivivalmiinani
EssiivivalmiinasiEssiivivalmiinamme
EssiivivalmiinanneEssiivivalmiinaan
EssiivivalmiinansaMonikon essiivivalmiina
Monikon essiivivalmiinaniMonikon essiivivalmiinasi
Monikon essiivivalmiinammeMonikon essiivivalmiinanne
Monikon essiivivalmiinaanMonikon essiivivalmiinansa
TranslatiivivalmiiksiTranslatiivivalmiikseni
TranslatiivivalmiiksesiTranslatiivivalmiiksemme
TranslatiivivalmiiksenneTranslatiivivalmiikseen
TranslatiivivalmiiksensaMonikon translatiivivalmiiksi
Monikon translatiivivalmiikseniMonikon translatiivivalmiiksesi
Monikon translatiivivalmiiksemmeMonikon translatiivivalmiiksenne
Monikon translatiivivalmiikseenMonikon translatiivivalmiiksensa
Monikon instruktiivivalmiinAbessiivivalmiitta
AbessiivivalmiittaniAbessiivivalmiittasi
AbessiivivalmiittammeAbessiivivalmiittanne
AbessiivivalmiittaanAbessiivivalmiittansa
Monikon abessiivivalmiittaMonikon abessiivivalmiittani
Monikon abessiivivalmiittasiMonikon abessiivivalmiittamme
Monikon abessiivivalmiittanneMonikon abessiivivalmiittaan
Monikon abessiivivalmiittansaMonikon komitatiivivalmiine
Monikon komitatiivivalmiineniMonikon komitatiivivalmiinesi
Monikon komitatiivivalmiinemmeMonikon komitatiivivalmiinenne
Monikon komitatiivivalmiineenMonikon komitatiivivalmiinensa
KomparatiivivalmiimpiMonikon akkusatiivivalmiit
Monikon akkusatiivivalmiiniMonikon akkusatiivivalmiisi
Monikon akkusatiivivalmiimmeMonikon akkusatiivivalmiinne
Monikon akkusatiivivalmiinsaAkkusatiivivalmiini
AkkusatiivivalmiisiAkkusatiivivalmiimme
AkkusatiivivalmiinneAkkusatiivivalmiinsa