| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | passaan | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | passaat |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | passaa | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | passaamme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | passaatte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | passaavat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | passasin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | passasit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | passasi | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | passasimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | passasitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | passasivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | passaisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | passaisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | passaisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | passaisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | passaisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | passaisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | passaa | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | passatkoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | passatkaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | passatkaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | passatkoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | passannen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | passannet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | passannee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | passannemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | passannette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | passannevat | | |