Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KäännösKontekstiÄäninäyte
Verbit
1.murteellinen
2.murteellinen
  • ÄäntäminenUS
3.korttipeli, jalkapallo, lentopallo
  • ÄäntäminenUS
4.murteellinen
  • ÄäntäminenUS
5.lentopallo
  • Ääntäminen
  • ÄäntäminenUS

Määritelmät

Verbi

  1. (arkikieltä) auttaa, palvella
  2. (arkikieltä) jättää vuoronsa käyttämättä, jättää väliin (etenkin peleissä)
  3. (arkikieltä) kelvata, käydä päinsä
  4. (arkikieltä) olla sopiva
  5. (arkikieltä) tehdä sopivaksi, fiksata
  6. (urheilu) syöttää palloilussa peliväline joukkuetoverilleen

Esimerkit

  • Sinua saa sitten aina passata!
  • Kalle passasi pallon Matille.
  • Passaan vastausvuoroni vieressäni istuvalle.
  • Meikäläinen passaa tämän viikon kierroksen.
  • Kyllä se passaa.
  • Passaahan tuo.
  • Kyllä se mulle passas.

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenspassaanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesenspassaat
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesenspassaaMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesenspassaamme
Monikon toisen persoonan indikatiivin preesenspassaatteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin preesenspassaavat
Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektipassasinYksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektipassasit
Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektipassasiMonikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektipassasimme
Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfektipassasitteMonikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektipassasivat
Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenspassaisinYksikön toisen persoonan konditionaalin preesenspassaisit
Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesenspassaisiMonikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesenspassaisimme
Monikon toisen persoonan konditionaalin preesenspassaisitteMonikon kolmannen persoonan konditionaalin preesenspassaisivat
Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesenspassaaYksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesenspassatkoon
Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesenspassatkaammeMonikon toisen persoonan imperatiivin preesenspassatkaa
Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesenspassatkootYksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenspassannen
Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesenspassannetYksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesenspassannee
Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesenspassannemmeMonikon toisen persoonan potentiaalin preesenspassannette
Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesenspassannevat