| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kähertimet | Genetiivi | kähertimen |
| Monikon genetiivi | kähertimien | Monikon genetiivi | käherrinten |
| Partitiivi | käherrintä | Monikon partitiivi | kähertimiä |
| Inessiivi | kähertimessä | Monikon inessiivi | kähertimissä |
| Elatiivi | kähertimestä | Monikon elatiivi | kähertimistä |
| Illatiivi | kähertimeen | Monikon illatiivi | kähertimiin |
| Adessiivi | kähertimellä | Monikon adessiivi | kähertimillä |
| Ablatiivi | kähertimeltä | Monikon ablatiivi | kähertimiltä |
| Allatiivi | kähertimelle | Monikon allatiivi | kähertimille |
| Essiivi | kähertimenä | Monikon essiivi | kähertiminä |
| Translatiivi | kähertimeksi | Monikon translatiivi | kähertimiksi |
| Monikon instruktiivi | kähertimin | Abessiivi | kähertimettä |
| Monikon abessiivi | kähertimittä | Monikon akkusatiivi | kähertimet |