| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kähertäjät | Genetiivi | kähertäjän |
| Monikon genetiivi | kähertäjien | Partitiivi | kähertäjää |
| Monikon partitiivi | kähertäjiä | Inessiivi | kähertäjässä |
| Monikon inessiivi | kähertäjissä | Elatiivi | kähertäjästä |
| Monikon elatiivi | kähertäjistä | Illatiivi | kähertäjään |
| Monikon illatiivi | kähertäjiin | Adessiivi | kähertäjällä |
| Monikon adessiivi | kähertäjillä | Ablatiivi | kähertäjältä |
| Monikon ablatiivi | kähertäjiltä | Allatiivi | kähertäjälle |
| Monikon allatiivi | kähertäjille | Essiivi | kähertäjänä |
| Monikon essiivi | kähertäjinä | Translatiivi | kähertäjäksi |
| Monikon translatiivi | kähertäjiksi | Monikon instruktiivi | kähertäjin |
| Abessiivi | kähertäjättä | Monikon abessiivi | kähertäjittä |
| Monikon akkusatiivi | kähertäjät |