| Monikko | tehostukset | Genetiivi | tehostuksen |
| Monikon genetiivi | tehostusten | Monikon genetiivi | tehostuksien |
| Partitiivi | tehostusta | Monikon partitiivi | tehostuksia |
| Inessiivi | tehostuksessa | Monikon inessiivi | tehostuksissa |
| Elatiivi | tehostuksesta | Monikon elatiivi | tehostuksista |
| Illatiivi | tehostukseen | Monikon illatiivi | tehostuksiin |
| Adessiivi | tehostuksella | Monikon adessiivi | tehostuksilla |
| Ablatiivi | tehostukselta | Monikon ablatiivi | tehostuksilta |
| Allatiivi | tehostukselle | Monikon allatiivi | tehostuksille |
| Essiivi | tehostuksena | Monikon essiivi | tehostuksina |
| Translatiivi | tehostukseksi | Monikon translatiivi | tehostuksiksi |
| Monikon instruktiivi | tehostuksin | Abessiivi | tehostuksetta |
| Monikon abessiivi | tehostuksitta | Monikon akkusatiivi | tehostukset |