Sanakirja.org
Dark Mode
In English
Mobiiliversio
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
-
bulgaria
englanti
espanja
esperanto
hollanti
italia
japani
kreikka
latina
latvia
liettua
norja
portugali
puola
ranska
ruotsi
saksa
suomi
tanska
turkki
tšekki
unkari
venäjä
viro
fi-en
en-fi
Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Haettu sana löytyi näillä lähdekielillä:
suomi
Kieli
Käännökset
englanti
angled
,
angular
espanja
angular
,
anguloso
,
esquinado
norja
kantete
puola
kanciasty
ranska
angulaire
saksa
eckig
venäjä
угловой
(uglovoi)
Taivutusmuodot
Monikko
kulmalliset
Monikko
kulmalliseni
Monikko
kulmallisesi
Monikko
kulmallisemme
Monikko
kulmallisenne
Monikko
kulmallisensa
Genetiivi
kulmallisen
Genetiivi
kulmalliseni
Genetiivi
kulmallisesi
Genetiivi
kulmallisemme
Genetiivi
kulmallisenne
Genetiivi
kulmallisensa
Monikon genetiivi
kulmallisten
Monikon genetiivi
kulmallisien
Monikon genetiivi
kulmallisteni
Monikon genetiivi
kulmallisieni
Monikon genetiivi
kulmallistesi
Monikon genetiivi
kulmallisiesi
Monikon genetiivi
kulmallistemme
Monikon genetiivi
kulmallisiemme
Monikon genetiivi
kulmallistenne
Monikon genetiivi
kulmallisienne
Monikon genetiivi
kulmallistensa
Monikon genetiivi
kulmallisiensa
Partitiivi
kulmallista
Partitiivi
kulmallistani
Partitiivi
kulmallistasi
Partitiivi
kulmallistamme
Partitiivi
kulmallistanne
Partitiivi
kulmallistaan
Partitiivi
kulmallistansa
Monikon partitiivi
kulmallisia
Monikon partitiivi
kulmallisiani
Monikon partitiivi
kulmallisiasi
Monikon partitiivi
kulmallisiamme
Monikon partitiivi
kulmallisianne
Monikon partitiivi
kulmallisiaan
Monikon partitiivi
kulmallisiansa
Inessiivi
kulmallisessa
Inessiivi
kulmallisessani
Inessiivi
kulmallisessasi
Inessiivi
kulmallisessamme
Inessiivi
kulmallisessanne
Inessiivi
kulmallisessaan
Inessiivi
kulmallisessansa
Monikon inessiivi
kulmallisissa
Monikon inessiivi
kulmallisissani
Monikon inessiivi
kulmallisissasi
Monikon inessiivi
kulmallisissamme
Monikon inessiivi
kulmallisissanne
Monikon inessiivi
kulmallisissaan
Monikon inessiivi
kulmallisissansa
Elatiivi
kulmallisesta
Elatiivi
kulmallisestani
Elatiivi
kulmallisestasi
Elatiivi
kulmallisestamme
Elatiivi
kulmallisestanne
Elatiivi
kulmallisestaan
Elatiivi
kulmallisestansa
Monikon elatiivi
kulmallisista
Monikon elatiivi
kulmallisistani
Monikon elatiivi
kulmallisistasi
Monikon elatiivi
kulmallisistamme
Monikon elatiivi
kulmallisistanne
Monikon elatiivi
kulmallisistaan
Monikon elatiivi
kulmallisistansa
Illatiivi
kulmalliseen
Illatiivi
kulmalliseeni
Illatiivi
kulmalliseesi
Illatiivi
kulmalliseemme
Illatiivi
kulmalliseenne
Illatiivi
kulmalliseensa
Monikon illatiivi
kulmallisiin
Monikon illatiivi
kulmallisiini
Monikon illatiivi
kulmallisiisi
Monikon illatiivi
kulmallisiimme
Monikon illatiivi
kulmallisiinne
Monikon illatiivi
kulmallisiinsa
Adessiivi
kulmallisella
Adessiivi
kulmallisellani
Adessiivi
kulmallisellasi
Adessiivi
kulmallisellamme
Adessiivi
kulmallisellanne
Adessiivi
kulmallisellaan
Adessiivi
kulmallisellansa
Monikon adessiivi
kulmallisilla
Monikon adessiivi
kulmallisillani
Monikon adessiivi
kulmallisillasi
Monikon adessiivi
kulmallisillamme
Monikon adessiivi
kulmallisillanne
Monikon adessiivi
kulmallisillaan
Monikon adessiivi
kulmallisillansa
Ablatiivi
kulmalliselta
Ablatiivi
kulmalliseltani
Ablatiivi
kulmalliseltasi
Ablatiivi
kulmalliseltamme
Ablatiivi
kulmalliseltanne
Ablatiivi
kulmalliseltaan
Ablatiivi
kulmalliseltansa
Monikon ablatiivi
kulmallisilta
Monikon ablatiivi
kulmallisiltani
Monikon ablatiivi
kulmallisiltasi
Monikon ablatiivi
kulmallisiltamme
Monikon ablatiivi
kulmallisiltanne
Monikon ablatiivi
kulmallisiltaan
Monikon ablatiivi
kulmallisiltansa
Allatiivi
kulmalliselle
Allatiivi
kulmalliselleni
Allatiivi
kulmallisellesi
Allatiivi
kulmallisellemme
Allatiivi
kulmallisellenne
Allatiivi
kulmalliselleen
Allatiivi
kulmallisellensa
Monikon allatiivi
kulmallisille
Monikon allatiivi
kulmallisilleni
Monikon allatiivi
kulmallisillesi
Monikon allatiivi
kulmallisillemme
Monikon allatiivi
kulmallisillenne
Monikon allatiivi
kulmallisilleen
Monikon allatiivi
kulmallisillensa
Essiivi
kulmallisena
Essiivi
kulmallisenani
Essiivi
kulmallisenasi
Essiivi
kulmallisenamme
Essiivi
kulmallisenanne
Essiivi
kulmallisenaan
Essiivi
kulmallisenansa
Monikon essiivi
kulmallisina
Monikon essiivi
kulmallisinani
Monikon essiivi
kulmallisinasi
Monikon essiivi
kulmallisinamme
Monikon essiivi
kulmallisinanne
Monikon essiivi
kulmallisinaan
Monikon essiivi
kulmallisinansa
Translatiivi
kulmalliseksi
Translatiivi
kulmallisekseni
Translatiivi
kulmalliseksesi
Translatiivi
kulmalliseksemme
Translatiivi
kulmalliseksenne
Translatiivi
kulmallisekseen
Translatiivi
kulmalliseksensa
Monikon translatiivi
kulmallisiksi
Monikon translatiivi
kulmallisikseni
Monikon translatiivi
kulmallisiksesi
Monikon translatiivi
kulmallisiksemme
Monikon translatiivi
kulmallisiksenne
Monikon translatiivi
kulmallisikseen
Monikon translatiivi
kulmallisiksensa
Monikon instruktiivi
kulmallisin
Abessiivi
kulmallisetta
Abessiivi
kulmallisettani
Abessiivi
kulmallisettasi
Abessiivi
kulmallisettamme
Abessiivi
kulmallisettanne
Abessiivi
kulmallisettaan
Abessiivi
kulmallisettansa
Monikon abessiivi
kulmallisitta
Monikon abessiivi
kulmallisittani
Monikon abessiivi
kulmallisittasi
Monikon abessiivi
kulmallisittamme
Monikon abessiivi
kulmallisittanne
Monikon abessiivi
kulmallisittaan
Monikon abessiivi
kulmallisittansa
Monikon komitatiivi
kulmallisine
Monikon komitatiivi
kulmallisineni
Monikon komitatiivi
kulmallisinesi
Monikon komitatiivi
kulmallisinemme
Monikon komitatiivi
kulmallisinenne
Monikon komitatiivi
kulmallisineen
Monikon komitatiivi
kulmallisinensa
Monikon akkusatiivi
kulmalliset
Monikon akkusatiivi
kulmalliseni
Monikon akkusatiivi
kulmallisesi
Monikon akkusatiivi
kulmallisemme
Monikon akkusatiivi
kulmallisenne
Monikon akkusatiivi
kulmallisensa
Akkusatiivi
kulmalliseni
Akkusatiivi
kulmallisesi
Akkusatiivi
kulmallisemme
Akkusatiivi
kulmallisenne
Akkusatiivi
kulmallisensa