| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | adoption |
| Monikko | lapseksiotot | Genetiivi | lapseksioton |
| Monikon genetiivi | lapseksiottojen | Partitiivi | lapseksiottoa |
| Monikon partitiivi | lapseksiottoja | Inessiivi | lapseksiotossa |
| Monikon inessiivi | lapseksiotoissa | Elatiivi | lapseksiotosta |
| Monikon elatiivi | lapseksiotoista | Illatiivi | lapseksiottoon |
| Monikon illatiivi | lapseksiottoihin | Adessiivi | lapseksiotolla |
| Monikon adessiivi | lapseksiotoilla | Ablatiivi | lapseksiotolta |
| Monikon ablatiivi | lapseksiotoilta | Allatiivi | lapseksiotolle |
| Monikon allatiivi | lapseksiotoille | Essiivi | lapseksiottona |
| Monikon essiivi | lapseksiottoina | Translatiivi | lapseksiotoksi |
| Monikon translatiivi | lapseksiotoiksi | Monikon instruktiivi | lapseksiotoin |
| Abessiivi | lapseksiototta | Monikon abessiivi | lapseksiotoitta |
| Monikon akkusatiivi | lapseksiotot |