| Käännös | Konteksti | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | lääketiede | |
| 2. | lääketiede | |
| Monikko | synnytyssupistukset | Genetiivi | synnytyssupistuksen |
| Monikon genetiivi | synnytyssupistusten | Monikon genetiivi | synnytyssupistuksien |
| Partitiivi | synnytyssupistusta | Monikon partitiivi | synnytyssupistuksia |
| Inessiivi | synnytyssupistuksessa | Monikon inessiivi | synnytyssupistuksissa |
| Elatiivi | synnytyssupistuksesta | Monikon elatiivi | synnytyssupistuksista |
| Illatiivi | synnytyssupistukseen | Monikon illatiivi | synnytyssupistuksiin |
| Adessiivi | synnytyssupistuksella | Monikon adessiivi | synnytyssupistuksilla |
| Ablatiivi | synnytyssupistukselta | Monikon ablatiivi | synnytyssupistuksilta |
| Allatiivi | synnytyssupistukselle | Monikon allatiivi | synnytyssupistuksille |
| Essiivi | synnytyssupistuksena | Monikon essiivi | synnytyssupistuksina |
| Translatiivi | synnytyssupistukseksi | Monikon translatiivi | synnytyssupistuksiksi |
| Monikon instruktiivi | synnytyssupistuksin | Abessiivi | synnytyssupistuksetta |
| Monikon abessiivi | synnytyssupistuksitta | Monikon akkusatiivi | synnytyssupistukset |