Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | kahlekoirat | Genetiivi | kahlekoiran |
| Monikon genetiivi | kahlekoirien | Partitiivi | kahlekoiraa |
| Monikon partitiivi | kahlekoiria | Inessiivi | kahlekoirassa |
| Monikon inessiivi | kahlekoirissa | Elatiivi | kahlekoirasta |
| Monikon elatiivi | kahlekoirista | Illatiivi | kahlekoiraan |
| Monikon illatiivi | kahlekoiriin | Adessiivi | kahlekoiralla |
| Monikon adessiivi | kahlekoirilla | Ablatiivi | kahlekoiralta |
| Monikon ablatiivi | kahlekoirilta | Allatiivi | kahlekoiralle |
| Monikon allatiivi | kahlekoirille | Essiivi | kahlekoirana |
| Monikon essiivi | kahlekoirina | Translatiivi | kahlekoiraksi |
| Monikon translatiivi | kahlekoiriksi | Monikon instruktiivi | kahlekoirin |
| Abessiivi | kahlekoiratta | Monikon abessiivi | kahlekoiritta |
| Monikon akkusatiivi | kahlekoirat |