| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| venäjä | найденный (naidennyi) |
| Monikko | löydetyt | Monikko | löydettyni |
| Monikko | löydettysi | Monikko | löydettymme |
| Monikko | löydettynne | Monikko | löydettynsä |
| Genetiivi | löydetyn | Genetiivi | löydettyni |
| Genetiivi | löydettysi | Genetiivi | löydettymme |
| Genetiivi | löydettynne | Genetiivi | löydettynsä |
| Monikon genetiivi | löydettyjen | Monikon genetiivi | löydettyjeni |
| Monikon genetiivi | löydettyjesi | Monikon genetiivi | löydettyjemme |
| Monikon genetiivi | löydettyjenne | Monikon genetiivi | löydettyjensä |
| Partitiivi | löydettyä | Partitiivi | löydettyäni |
| Partitiivi | löydettyäsi | Partitiivi | löydettyämme |
| Partitiivi | löydettyänne | Partitiivi | löydettyään |
| Partitiivi | löydettyänsä | Monikon partitiivi | löydettyjä |
| Monikon partitiivi | löydettyjäni | Monikon partitiivi | löydettyjäsi |
| Monikon partitiivi | löydettyjämme | Monikon partitiivi | löydettyjänne |
| Monikon partitiivi | löydettyjään | Monikon partitiivi | löydettyjänsä |
| Inessiivi | löydetyssä | Inessiivi | löydetyssäni |
| Inessiivi | löydetyssäsi | Inessiivi | löydetyssämme |
| Inessiivi | löydetyssänne | Inessiivi | löydetyssään |
| Inessiivi | löydetyssänsä | Monikon inessiivi | löydetyissä |
| Monikon inessiivi | löydetyissäni | Monikon inessiivi | löydetyissäsi |
| Monikon inessiivi | löydetyissämme | Monikon inessiivi | löydetyissänne |
| Monikon inessiivi | löydetyissään | Monikon inessiivi | löydetyissänsä |
| Elatiivi | löydetystä | Elatiivi | löydetystäni |
| Elatiivi | löydetystäsi | Elatiivi | löydetystämme |
| Elatiivi | löydetystänne | Elatiivi | löydetystään |
| Elatiivi | löydetystänsä | Monikon elatiivi | löydetyistä |
| Monikon elatiivi | löydetyistäni | Monikon elatiivi | löydetyistäsi |
| Monikon elatiivi | löydetyistämme | Monikon elatiivi | löydetyistänne |
| Monikon elatiivi | löydetyistään | Monikon elatiivi | löydetyistänsä |
| Illatiivi | löydettyyn | Illatiivi | löydettyyni |
| Illatiivi | löydettyysi | Illatiivi | löydettyymme |
| Illatiivi | löydettyynne | Illatiivi | löydettyynsä |
| Monikon illatiivi | löydettyihin | Monikon illatiivi | löydettyihini |
| Monikon illatiivi | löydettyihisi | Monikon illatiivi | löydettyihimme |
| Monikon illatiivi | löydettyihinne | Monikon illatiivi | löydettyihinsä |
| Adessiivi | löydetyllä | Adessiivi | löydetylläni |
| Adessiivi | löydetylläsi | Adessiivi | löydetyllämme |
| Adessiivi | löydetyllänne | Adessiivi | löydetyllään |
| Adessiivi | löydetyllänsä | Monikon adessiivi | löydetyillä |
| Monikon adessiivi | löydetyilläni | Monikon adessiivi | löydetyilläsi |
| Monikon adessiivi | löydetyillämme | Monikon adessiivi | löydetyillänne |
| Monikon adessiivi | löydetyillään | Monikon adessiivi | löydetyillänsä |
| Ablatiivi | löydetyltä | Ablatiivi | löydetyltäni |
| Ablatiivi | löydetyltäsi | Ablatiivi | löydetyltämme |
| Ablatiivi | löydetyltänne | Ablatiivi | löydetyltään |
| Ablatiivi | löydetyltänsä | Monikon ablatiivi | löydetyiltä |
| Monikon ablatiivi | löydetyiltäni | Monikon ablatiivi | löydetyiltäsi |
| Monikon ablatiivi | löydetyiltämme | Monikon ablatiivi | löydetyiltänne |
| Monikon ablatiivi | löydetyiltään | Monikon ablatiivi | löydetyiltänsä |
| Allatiivi | löydetylle | Allatiivi | löydetylleni |
| Allatiivi | löydetyllesi | Allatiivi | löydetyllemme |
| Allatiivi | löydetyllenne | Allatiivi | löydetylleen |
| Allatiivi | löydetyllensä | Monikon allatiivi | löydetyille |
| Monikon allatiivi | löydetyilleni | Monikon allatiivi | löydetyillesi |
| Monikon allatiivi | löydetyillemme | Monikon allatiivi | löydetyillenne |
| Monikon allatiivi | löydetyilleen | Monikon allatiivi | löydetyillensä |
| Essiivi | löydettynä | Essiivi | löydettynäni |
| Essiivi | löydettynäsi | Essiivi | löydettynämme |
| Essiivi | löydettynänne | Essiivi | löydettynään |
| Essiivi | löydettynänsä | Monikon essiivi | löydettyinä |
| Monikon essiivi | löydettyinäni | Monikon essiivi | löydettyinäsi |
| Monikon essiivi | löydettyinämme | Monikon essiivi | löydettyinänne |
| Monikon essiivi | löydettyinään | Monikon essiivi | löydettyinänsä |
| Translatiivi | löydetyksi | Translatiivi | löydetykseni |
| Translatiivi | löydetyksesi | Translatiivi | löydetyksemme |
| Translatiivi | löydetyksenne | Translatiivi | löydetykseen |
| Translatiivi | löydetyksensä | Monikon translatiivi | löydetyiksi |
| Monikon translatiivi | löydetyikseni | Monikon translatiivi | löydetyiksesi |
| Monikon translatiivi | löydetyiksemme | Monikon translatiivi | löydetyiksenne |
| Monikon translatiivi | löydetyikseen | Monikon translatiivi | löydetyiksensä |
| Monikon instruktiivi | löydetyin | Abessiivi | löydetyttä |
| Abessiivi | löydetyttäni | Abessiivi | löydetyttäsi |
| Abessiivi | löydetyttämme | Abessiivi | löydetyttänne |
| Abessiivi | löydetyttään | Abessiivi | löydetyttänsä |
| Monikon abessiivi | löydetyittä | Monikon abessiivi | löydetyittäni |
| Monikon abessiivi | löydetyittäsi | Monikon abessiivi | löydetyittämme |
| Monikon abessiivi | löydetyittänne | Monikon abessiivi | löydetyittään |
| Monikon abessiivi | löydetyittänsä | Monikon komitatiivi | löydettyine |
| Monikon komitatiivi | löydettyineni | Monikon komitatiivi | löydettyinesi |
| Monikon komitatiivi | löydettyinemme | Monikon komitatiivi | löydettyinenne |
| Monikon komitatiivi | löydettyineen | Monikon komitatiivi | löydettyinensä |
| Monikon akkusatiivi | löydetyt | Monikon akkusatiivi | löydettyni |
| Monikon akkusatiivi | löydettysi | Monikon akkusatiivi | löydettymme |
| Monikon akkusatiivi | löydettynne | Monikon akkusatiivi | löydettynsä |
| Akkusatiivi | löydettyni | Akkusatiivi | löydettysi |
| Akkusatiivi | löydettymme | Akkusatiivi | löydettynne |
| Akkusatiivi | löydettynsä |