| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | kerrotut | Monikko | kerrottuni |
| Monikko | kerrottusi | Monikko | kerrottumme |
| Monikko | kerrottunne | Monikko | kerrottunsa |
| Genetiivi | kerrotun | Genetiivi | kerrottuni |
| Genetiivi | kerrottusi | Genetiivi | kerrottumme |
| Genetiivi | kerrottunne | Genetiivi | kerrottunsa |
| Monikon genetiivi | kerrottujen | Monikon genetiivi | kerrottujeni |
| Monikon genetiivi | kerrottujesi | Monikon genetiivi | kerrottujemme |
| Monikon genetiivi | kerrottujenne | Monikon genetiivi | kerrottujensa |
| Partitiivi | kerrottua | Partitiivi | kerrottuani |
| Partitiivi | kerrottuasi | Partitiivi | kerrottuamme |
| Partitiivi | kerrottuanne | Partitiivi | kerrottuaan |
| Partitiivi | kerrottuansa | Monikon partitiivi | kerrottuja |
| Monikon partitiivi | kerrottujani | Monikon partitiivi | kerrottujasi |
| Monikon partitiivi | kerrottujamme | Monikon partitiivi | kerrottujanne |
| Monikon partitiivi | kerrottujaan | Monikon partitiivi | kerrottujansa |
| Inessiivi | kerrotussa | Inessiivi | kerrotussani |
| Inessiivi | kerrotussasi | Inessiivi | kerrotussamme |
| Inessiivi | kerrotussanne | Inessiivi | kerrotussaan |
| Inessiivi | kerrotussansa | Monikon inessiivi | kerrotuissa |
| Monikon inessiivi | kerrotuissani | Monikon inessiivi | kerrotuissasi |
| Monikon inessiivi | kerrotuissamme | Monikon inessiivi | kerrotuissanne |
| Monikon inessiivi | kerrotuissaan | Monikon inessiivi | kerrotuissansa |
| Elatiivi | kerrotusta | Elatiivi | kerrotustani |
| Elatiivi | kerrotustasi | Elatiivi | kerrotustamme |
| Elatiivi | kerrotustanne | Elatiivi | kerrotustaan |
| Elatiivi | kerrotustansa | Monikon elatiivi | kerrotuista |
| Monikon elatiivi | kerrotuistani | Monikon elatiivi | kerrotuistasi |
| Monikon elatiivi | kerrotuistamme | Monikon elatiivi | kerrotuistanne |
| Monikon elatiivi | kerrotuistaan | Monikon elatiivi | kerrotuistansa |
| Illatiivi | kerrottuun | Illatiivi | kerrottuuni |
| Illatiivi | kerrottuusi | Illatiivi | kerrottuumme |
| Illatiivi | kerrottuunne | Illatiivi | kerrottuunsa |
| Monikon illatiivi | kerrottuihin | Monikon illatiivi | kerrottuihini |
| Monikon illatiivi | kerrottuihisi | Monikon illatiivi | kerrottuihimme |
| Monikon illatiivi | kerrottuihinne | Monikon illatiivi | kerrottuihinsa |
| Adessiivi | kerrotulla | Adessiivi | kerrotullani |
| Adessiivi | kerrotullasi | Adessiivi | kerrotullamme |
| Adessiivi | kerrotullanne | Adessiivi | kerrotullaan |
| Adessiivi | kerrotullansa | Monikon adessiivi | kerrotuilla |
| Monikon adessiivi | kerrotuillani | Monikon adessiivi | kerrotuillasi |
| Monikon adessiivi | kerrotuillamme | Monikon adessiivi | kerrotuillanne |
| Monikon adessiivi | kerrotuillaan | Monikon adessiivi | kerrotuillansa |
| Ablatiivi | kerrotulta | Ablatiivi | kerrotultani |
| Ablatiivi | kerrotultasi | Ablatiivi | kerrotultamme |
| Ablatiivi | kerrotultanne | Ablatiivi | kerrotultaan |
| Ablatiivi | kerrotultansa | Monikon ablatiivi | kerrotuilta |
| Monikon ablatiivi | kerrotuiltani | Monikon ablatiivi | kerrotuiltasi |
| Monikon ablatiivi | kerrotuiltamme | Monikon ablatiivi | kerrotuiltanne |
| Monikon ablatiivi | kerrotuiltaan | Monikon ablatiivi | kerrotuiltansa |
| Allatiivi | kerrotulle | Allatiivi | kerrotulleni |
| Allatiivi | kerrotullesi | Allatiivi | kerrotullemme |
| Allatiivi | kerrotullenne | Allatiivi | kerrotulleen |
| Allatiivi | kerrotullensa | Monikon allatiivi | kerrotuille |
| Monikon allatiivi | kerrotuilleni | Monikon allatiivi | kerrotuillesi |
| Monikon allatiivi | kerrotuillemme | Monikon allatiivi | kerrotuillenne |
| Monikon allatiivi | kerrotuilleen | Monikon allatiivi | kerrotuillensa |
| Essiivi | kerrottuna | Essiivi | kerrottunani |
| Essiivi | kerrottunasi | Essiivi | kerrottunamme |
| Essiivi | kerrottunanne | Essiivi | kerrottunaan |
| Essiivi | kerrottunansa | Monikon essiivi | kerrottuina |
| Monikon essiivi | kerrottuinani | Monikon essiivi | kerrottuinasi |
| Monikon essiivi | kerrottuinamme | Monikon essiivi | kerrottuinanne |
| Monikon essiivi | kerrottuinaan | Monikon essiivi | kerrottuinansa |
| Translatiivi | kerrotuksi | Translatiivi | kerrotukseni |
| Translatiivi | kerrotuksesi | Translatiivi | kerrotuksemme |
| Translatiivi | kerrotuksenne | Translatiivi | kerrotukseen |
| Translatiivi | kerrotuksensa | Monikon translatiivi | kerrotuiksi |
| Monikon translatiivi | kerrotuikseni | Monikon translatiivi | kerrotuiksesi |
| Monikon translatiivi | kerrotuiksemme | Monikon translatiivi | kerrotuiksenne |
| Monikon translatiivi | kerrotuikseen | Monikon translatiivi | kerrotuiksensa |
| Monikon instruktiivi | kerrotuin | Abessiivi | kerrotutta |
| Abessiivi | kerrotuttani | Abessiivi | kerrotuttasi |
| Abessiivi | kerrotuttamme | Abessiivi | kerrotuttanne |
| Abessiivi | kerrotuttaan | Abessiivi | kerrotuttansa |
| Monikon abessiivi | kerrotuitta | Monikon abessiivi | kerrotuittani |
| Monikon abessiivi | kerrotuittasi | Monikon abessiivi | kerrotuittamme |
| Monikon abessiivi | kerrotuittanne | Monikon abessiivi | kerrotuittaan |
| Monikon abessiivi | kerrotuittansa | Monikon komitatiivi | kerrottuine |
| Monikon komitatiivi | kerrottuineni | Monikon komitatiivi | kerrottuinesi |
| Monikon komitatiivi | kerrottuinemme | Monikon komitatiivi | kerrottuinenne |
| Monikon komitatiivi | kerrottuineen | Monikon komitatiivi | kerrottuinensa |
| Monikon akkusatiivi | kerrotut | Monikon akkusatiivi | kerrottuni |
| Monikon akkusatiivi | kerrottusi | Monikon akkusatiivi | kerrottumme |
| Monikon akkusatiivi | kerrottunne | Monikon akkusatiivi | kerrottunsa |
| Akkusatiivi | kerrottuni | Akkusatiivi | kerrottusi |
| Akkusatiivi | kerrottumme | Akkusatiivi | kerrottunne |
| Akkusatiivi | kerrottunsa |