| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | lauletut | Monikko | laulettuni |
| Monikko | laulettusi | Monikko | laulettumme |
| Monikko | laulettunne | Monikko | laulettunsa |
| Genetiivi | lauletun | Genetiivi | laulettuni |
| Genetiivi | laulettusi | Genetiivi | laulettumme |
| Genetiivi | laulettunne | Genetiivi | laulettunsa |
| Monikon genetiivi | laulettujen | Monikon genetiivi | laulettujeni |
| Monikon genetiivi | laulettujesi | Monikon genetiivi | laulettujemme |
| Monikon genetiivi | laulettujenne | Monikon genetiivi | laulettujensa |
| Partitiivi | laulettua | Partitiivi | laulettuani |
| Partitiivi | laulettuasi | Partitiivi | laulettuamme |
| Partitiivi | laulettuanne | Partitiivi | laulettuaan |
| Partitiivi | laulettuansa | Monikon partitiivi | laulettuja |
| Monikon partitiivi | laulettujani | Monikon partitiivi | laulettujasi |
| Monikon partitiivi | laulettujamme | Monikon partitiivi | laulettujanne |
| Monikon partitiivi | laulettujaan | Monikon partitiivi | laulettujansa |
| Inessiivi | lauletussa | Inessiivi | lauletussani |
| Inessiivi | lauletussasi | Inessiivi | lauletussamme |
| Inessiivi | lauletussanne | Inessiivi | lauletussaan |
| Inessiivi | lauletussansa | Monikon inessiivi | lauletuissa |
| Monikon inessiivi | lauletuissani | Monikon inessiivi | lauletuissasi |
| Monikon inessiivi | lauletuissamme | Monikon inessiivi | lauletuissanne |
| Monikon inessiivi | lauletuissaan | Monikon inessiivi | lauletuissansa |
| Elatiivi | lauletusta | Elatiivi | lauletustani |
| Elatiivi | lauletustasi | Elatiivi | lauletustamme |
| Elatiivi | lauletustanne | Elatiivi | lauletustaan |
| Elatiivi | lauletustansa | Monikon elatiivi | lauletuista |
| Monikon elatiivi | lauletuistani | Monikon elatiivi | lauletuistasi |
| Monikon elatiivi | lauletuistamme | Monikon elatiivi | lauletuistanne |
| Monikon elatiivi | lauletuistaan | Monikon elatiivi | lauletuistansa |
| Illatiivi | laulettuun | Illatiivi | laulettuuni |
| Illatiivi | laulettuusi | Illatiivi | laulettuumme |
| Illatiivi | laulettuunne | Illatiivi | laulettuunsa |
| Monikon illatiivi | laulettuihin | Monikon illatiivi | laulettuihini |
| Monikon illatiivi | laulettuihisi | Monikon illatiivi | laulettuihimme |
| Monikon illatiivi | laulettuihinne | Monikon illatiivi | laulettuihinsa |
| Adessiivi | lauletulla | Adessiivi | lauletullani |
| Adessiivi | lauletullasi | Adessiivi | lauletullamme |
| Adessiivi | lauletullanne | Adessiivi | lauletullaan |
| Adessiivi | lauletullansa | Monikon adessiivi | lauletuilla |
| Monikon adessiivi | lauletuillani | Monikon adessiivi | lauletuillasi |
| Monikon adessiivi | lauletuillamme | Monikon adessiivi | lauletuillanne |
| Monikon adessiivi | lauletuillaan | Monikon adessiivi | lauletuillansa |
| Ablatiivi | lauletulta | Ablatiivi | lauletultani |
| Ablatiivi | lauletultasi | Ablatiivi | lauletultamme |
| Ablatiivi | lauletultanne | Ablatiivi | lauletultaan |
| Ablatiivi | lauletultansa | Monikon ablatiivi | lauletuilta |
| Monikon ablatiivi | lauletuiltani | Monikon ablatiivi | lauletuiltasi |
| Monikon ablatiivi | lauletuiltamme | Monikon ablatiivi | lauletuiltanne |
| Monikon ablatiivi | lauletuiltaan | Monikon ablatiivi | lauletuiltansa |
| Allatiivi | lauletulle | Allatiivi | lauletulleni |
| Allatiivi | lauletullesi | Allatiivi | lauletullemme |
| Allatiivi | lauletullenne | Allatiivi | lauletulleen |
| Allatiivi | lauletullensa | Monikon allatiivi | lauletuille |
| Monikon allatiivi | lauletuilleni | Monikon allatiivi | lauletuillesi |
| Monikon allatiivi | lauletuillemme | Monikon allatiivi | lauletuillenne |
| Monikon allatiivi | lauletuilleen | Monikon allatiivi | lauletuillensa |
| Essiivi | laulettuna | Essiivi | laulettunani |
| Essiivi | laulettunasi | Essiivi | laulettunamme |
| Essiivi | laulettunanne | Essiivi | laulettunaan |
| Essiivi | laulettunansa | Monikon essiivi | laulettuina |
| Monikon essiivi | laulettuinani | Monikon essiivi | laulettuinasi |
| Monikon essiivi | laulettuinamme | Monikon essiivi | laulettuinanne |
| Monikon essiivi | laulettuinaan | Monikon essiivi | laulettuinansa |
| Translatiivi | lauletuksi | Translatiivi | lauletukseni |
| Translatiivi | lauletuksesi | Translatiivi | lauletuksemme |
| Translatiivi | lauletuksenne | Translatiivi | lauletukseen |
| Translatiivi | lauletuksensa | Monikon translatiivi | lauletuiksi |
| Monikon translatiivi | lauletuikseni | Monikon translatiivi | lauletuiksesi |
| Monikon translatiivi | lauletuiksemme | Monikon translatiivi | lauletuiksenne |
| Monikon translatiivi | lauletuikseen | Monikon translatiivi | lauletuiksensa |
| Monikon instruktiivi | lauletuin | Abessiivi | lauletutta |
| Abessiivi | lauletuttani | Abessiivi | lauletuttasi |
| Abessiivi | lauletuttamme | Abessiivi | lauletuttanne |
| Abessiivi | lauletuttaan | Abessiivi | lauletuttansa |
| Monikon abessiivi | lauletuitta | Monikon abessiivi | lauletuittani |
| Monikon abessiivi | lauletuittasi | Monikon abessiivi | lauletuittamme |
| Monikon abessiivi | lauletuittanne | Monikon abessiivi | lauletuittaan |
| Monikon abessiivi | lauletuittansa | Monikon komitatiivi | laulettuine |
| Monikon komitatiivi | laulettuineni | Monikon komitatiivi | laulettuinesi |
| Monikon komitatiivi | laulettuinemme | Monikon komitatiivi | laulettuinenne |
| Monikon komitatiivi | laulettuineen | Monikon komitatiivi | laulettuinensa |
| Monikon akkusatiivi | lauletut | Monikon akkusatiivi | laulettuni |
| Monikon akkusatiivi | laulettusi | Monikon akkusatiivi | laulettumme |
| Monikon akkusatiivi | laulettunne | Monikon akkusatiivi | laulettunsa |
| Akkusatiivi | laulettuni | Akkusatiivi | laulettusi |
| Akkusatiivi | laulettumme | Akkusatiivi | laulettunne |
| Akkusatiivi | laulettunsa |