| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| italia | richiesto |
| ranska | requis |
| venäjä | должный (dolžnyi), нужный (nužnyi) |
| Monikko | vaaditut | Monikko | vaadittuni |
| Monikko | vaadittusi | Monikko | vaadittumme |
| Monikko | vaadittunne | Monikko | vaadittunsa |
| Genetiivi | vaaditun | Genetiivi | vaadittuni |
| Genetiivi | vaadittusi | Genetiivi | vaadittumme |
| Genetiivi | vaadittunne | Genetiivi | vaadittunsa |
| Monikon genetiivi | vaadittujen | Monikon genetiivi | vaadittujeni |
| Monikon genetiivi | vaadittujesi | Monikon genetiivi | vaadittujemme |
| Monikon genetiivi | vaadittujenne | Monikon genetiivi | vaadittujensa |
| Partitiivi | vaadittua | Partitiivi | vaadittuani |
| Partitiivi | vaadittuasi | Partitiivi | vaadittuamme |
| Partitiivi | vaadittuanne | Partitiivi | vaadittuaan |
| Partitiivi | vaadittuansa | Monikon partitiivi | vaadittuja |
| Monikon partitiivi | vaadittujani | Monikon partitiivi | vaadittujasi |
| Monikon partitiivi | vaadittujamme | Monikon partitiivi | vaadittujanne |
| Monikon partitiivi | vaadittujaan | Monikon partitiivi | vaadittujansa |
| Inessiivi | vaaditussa | Inessiivi | vaaditussani |
| Inessiivi | vaaditussasi | Inessiivi | vaaditussamme |
| Inessiivi | vaaditussanne | Inessiivi | vaaditussaan |
| Inessiivi | vaaditussansa | Monikon inessiivi | vaadituissa |
| Monikon inessiivi | vaadituissani | Monikon inessiivi | vaadituissasi |
| Monikon inessiivi | vaadituissamme | Monikon inessiivi | vaadituissanne |
| Monikon inessiivi | vaadituissaan | Monikon inessiivi | vaadituissansa |
| Elatiivi | vaaditusta | Elatiivi | vaaditustani |
| Elatiivi | vaaditustasi | Elatiivi | vaaditustamme |
| Elatiivi | vaaditustanne | Elatiivi | vaaditustaan |
| Elatiivi | vaaditustansa | Monikon elatiivi | vaadituista |
| Monikon elatiivi | vaadituistani | Monikon elatiivi | vaadituistasi |
| Monikon elatiivi | vaadituistamme | Monikon elatiivi | vaadituistanne |
| Monikon elatiivi | vaadituistaan | Monikon elatiivi | vaadituistansa |
| Illatiivi | vaadittuun | Illatiivi | vaadittuuni |
| Illatiivi | vaadittuusi | Illatiivi | vaadittuumme |
| Illatiivi | vaadittuunne | Illatiivi | vaadittuunsa |
| Monikon illatiivi | vaadittuihin | Monikon illatiivi | vaadittuihini |
| Monikon illatiivi | vaadittuihisi | Monikon illatiivi | vaadittuihimme |
| Monikon illatiivi | vaadittuihinne | Monikon illatiivi | vaadittuihinsa |
| Adessiivi | vaaditulla | Adessiivi | vaaditullani |
| Adessiivi | vaaditullasi | Adessiivi | vaaditullamme |
| Adessiivi | vaaditullanne | Adessiivi | vaaditullaan |
| Adessiivi | vaaditullansa | Monikon adessiivi | vaadituilla |
| Monikon adessiivi | vaadituillani | Monikon adessiivi | vaadituillasi |
| Monikon adessiivi | vaadituillamme | Monikon adessiivi | vaadituillanne |
| Monikon adessiivi | vaadituillaan | Monikon adessiivi | vaadituillansa |
| Ablatiivi | vaaditulta | Ablatiivi | vaaditultani |
| Ablatiivi | vaaditultasi | Ablatiivi | vaaditultamme |
| Ablatiivi | vaaditultanne | Ablatiivi | vaaditultaan |
| Ablatiivi | vaaditultansa | Monikon ablatiivi | vaadituilta |
| Monikon ablatiivi | vaadituiltani | Monikon ablatiivi | vaadituiltasi |
| Monikon ablatiivi | vaadituiltamme | Monikon ablatiivi | vaadituiltanne |
| Monikon ablatiivi | vaadituiltaan | Monikon ablatiivi | vaadituiltansa |
| Allatiivi | vaaditulle | Allatiivi | vaaditulleni |
| Allatiivi | vaaditullesi | Allatiivi | vaaditullemme |
| Allatiivi | vaaditullenne | Allatiivi | vaaditulleen |
| Allatiivi | vaaditullensa | Monikon allatiivi | vaadituille |
| Monikon allatiivi | vaadituilleni | Monikon allatiivi | vaadituillesi |
| Monikon allatiivi | vaadituillemme | Monikon allatiivi | vaadituillenne |
| Monikon allatiivi | vaadituilleen | Monikon allatiivi | vaadituillensa |
| Essiivi | vaadittuna | Essiivi | vaadittunani |
| Essiivi | vaadittunasi | Essiivi | vaadittunamme |
| Essiivi | vaadittunanne | Essiivi | vaadittunaan |
| Essiivi | vaadittunansa | Monikon essiivi | vaadittuina |
| Monikon essiivi | vaadittuinani | Monikon essiivi | vaadittuinasi |
| Monikon essiivi | vaadittuinamme | Monikon essiivi | vaadittuinanne |
| Monikon essiivi | vaadittuinaan | Monikon essiivi | vaadittuinansa |
| Translatiivi | vaadituksi | Translatiivi | vaaditukseni |
| Translatiivi | vaadituksesi | Translatiivi | vaadituksemme |
| Translatiivi | vaadituksenne | Translatiivi | vaaditukseen |
| Translatiivi | vaadituksensa | Monikon translatiivi | vaadituiksi |
| Monikon translatiivi | vaadituikseni | Monikon translatiivi | vaadituiksesi |
| Monikon translatiivi | vaadituiksemme | Monikon translatiivi | vaadituiksenne |
| Monikon translatiivi | vaadituikseen | Monikon translatiivi | vaadituiksensa |
| Monikon instruktiivi | vaadituin | Abessiivi | vaaditutta |
| Abessiivi | vaadituttani | Abessiivi | vaadituttasi |
| Abessiivi | vaadituttamme | Abessiivi | vaadituttanne |
| Abessiivi | vaadituttaan | Abessiivi | vaadituttansa |
| Monikon abessiivi | vaadituitta | Monikon abessiivi | vaadituittani |
| Monikon abessiivi | vaadituittasi | Monikon abessiivi | vaadituittamme |
| Monikon abessiivi | vaadituittanne | Monikon abessiivi | vaadituittaan |
| Monikon abessiivi | vaadituittansa | Monikon komitatiivi | vaadittuine |
| Monikon komitatiivi | vaadittuineni | Monikon komitatiivi | vaadittuinesi |
| Monikon komitatiivi | vaadittuinemme | Monikon komitatiivi | vaadittuinenne |
| Monikon komitatiivi | vaadittuineen | Monikon komitatiivi | vaadittuinensa |
| Monikon akkusatiivi | vaaditut | Monikon akkusatiivi | vaadittuni |
| Monikon akkusatiivi | vaadittusi | Monikon akkusatiivi | vaadittumme |
| Monikon akkusatiivi | vaadittunne | Monikon akkusatiivi | vaadittunsa |
| Akkusatiivi | vaadittuni | Akkusatiivi | vaadittusi |
| Akkusatiivi | vaadittumme | Akkusatiivi | vaadittunne |
| Akkusatiivi | vaadittunsa |