Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. sellainen, jonka voi vähentää veroista, jolloin suoritettavat verot pienentyvät

Esimerkit

  • Joissakin maissa hyväntekeväisyyteen menevät lahjoitukset ovat verovähennyskelpoisia.

Taivutusmuodot

MonikkoverovähennyskelpoisetMonikkoverovähennyskelpoiseni
MonikkoverovähennyskelpoisesiMonikkoverovähennyskelpoisemme
MonikkoverovähennyskelpoisenneMonikkoverovähennyskelpoisensa
GenetiiviverovähennyskelpoisenGenetiiviverovähennyskelpoiseni
GenetiiviverovähennyskelpoisesiGenetiiviverovähennyskelpoisemme
GenetiiviverovähennyskelpoisenneGenetiiviverovähennyskelpoisensa
Monikon genetiiviverovähennyskelpoistenMonikon genetiiviverovähennyskelpoisien
Monikon genetiiviverovähennyskelpoisteniMonikon genetiiviverovähennyskelpoisieni
Monikon genetiiviverovähennyskelpoistesiMonikon genetiiviverovähennyskelpoisiesi
Monikon genetiiviverovähennyskelpoistemmeMonikon genetiiviverovähennyskelpoisiemme
Monikon genetiiviverovähennyskelpoistenneMonikon genetiiviverovähennyskelpoisienne
Monikon genetiiviverovähennyskelpoistensaMonikon genetiiviverovähennyskelpoisiensa
PartitiiviverovähennyskelpoistaPartitiiviverovähennyskelpoistani
PartitiiviverovähennyskelpoistasiPartitiiviverovähennyskelpoistamme
PartitiiviverovähennyskelpoistannePartitiiviverovähennyskelpoistaan
PartitiiviverovähennyskelpoistansaMonikon partitiiviverovähennyskelpoisia
Monikon partitiiviverovähennyskelpoisianiMonikon partitiiviverovähennyskelpoisiasi
Monikon partitiiviverovähennyskelpoisiammeMonikon partitiiviverovähennyskelpoisianne
Monikon partitiiviverovähennyskelpoisiaanMonikon partitiiviverovähennyskelpoisiansa
InessiiviverovähennyskelpoisessaInessiiviverovähennyskelpoisessani
InessiiviverovähennyskelpoisessasiInessiiviverovähennyskelpoisessamme
InessiiviverovähennyskelpoisessanneInessiiviverovähennyskelpoisessaan
InessiiviverovähennyskelpoisessansaMonikon inessiiviverovähennyskelpoisissa
Monikon inessiiviverovähennyskelpoisissaniMonikon inessiiviverovähennyskelpoisissasi
Monikon inessiiviverovähennyskelpoisissammeMonikon inessiiviverovähennyskelpoisissanne
Monikon inessiiviverovähennyskelpoisissaanMonikon inessiiviverovähennyskelpoisissansa
ElatiiviverovähennyskelpoisestaElatiiviverovähennyskelpoisestani
ElatiiviverovähennyskelpoisestasiElatiiviverovähennyskelpoisestamme
ElatiiviverovähennyskelpoisestanneElatiiviverovähennyskelpoisestaan
ElatiiviverovähennyskelpoisestansaMonikon elatiiviverovähennyskelpoisista
Monikon elatiiviverovähennyskelpoisistaniMonikon elatiiviverovähennyskelpoisistasi
Monikon elatiiviverovähennyskelpoisistammeMonikon elatiiviverovähennyskelpoisistanne
Monikon elatiiviverovähennyskelpoisistaanMonikon elatiiviverovähennyskelpoisistansa
IllatiiviverovähennyskelpoiseenIllatiiviverovähennyskelpoiseeni
IllatiiviverovähennyskelpoiseesiIllatiiviverovähennyskelpoiseemme
IllatiiviverovähennyskelpoiseenneIllatiiviverovähennyskelpoiseensa
Monikon illatiiviverovähennyskelpoisiinMonikon illatiiviverovähennyskelpoisiini
Monikon illatiiviverovähennyskelpoisiisiMonikon illatiiviverovähennyskelpoisiimme
Monikon illatiiviverovähennyskelpoisiinneMonikon illatiiviverovähennyskelpoisiinsa
AdessiiviverovähennyskelpoisellaAdessiiviverovähennyskelpoisellani
AdessiiviverovähennyskelpoisellasiAdessiiviverovähennyskelpoisellamme
AdessiiviverovähennyskelpoisellanneAdessiiviverovähennyskelpoisellaan
AdessiiviverovähennyskelpoisellansaMonikon adessiiviverovähennyskelpoisilla
Monikon adessiiviverovähennyskelpoisillaniMonikon adessiiviverovähennyskelpoisillasi
Monikon adessiiviverovähennyskelpoisillammeMonikon adessiiviverovähennyskelpoisillanne
Monikon adessiiviverovähennyskelpoisillaanMonikon adessiiviverovähennyskelpoisillansa
AblatiiviverovähennyskelpoiseltaAblatiiviverovähennyskelpoiseltani
AblatiiviverovähennyskelpoiseltasiAblatiiviverovähennyskelpoiseltamme
AblatiiviverovähennyskelpoiseltanneAblatiiviverovähennyskelpoiseltaan
AblatiiviverovähennyskelpoiseltansaMonikon ablatiiviverovähennyskelpoisilta
Monikon ablatiiviverovähennyskelpoisiltaniMonikon ablatiiviverovähennyskelpoisiltasi
Monikon ablatiiviverovähennyskelpoisiltammeMonikon ablatiiviverovähennyskelpoisiltanne
Monikon ablatiiviverovähennyskelpoisiltaanMonikon ablatiiviverovähennyskelpoisiltansa
AllatiiviverovähennyskelpoiselleAllatiiviverovähennyskelpoiselleni
AllatiiviverovähennyskelpoisellesiAllatiiviverovähennyskelpoisellemme
AllatiiviverovähennyskelpoisellenneAllatiiviverovähennyskelpoiselleen
AllatiiviverovähennyskelpoisellensaMonikon allatiiviverovähennyskelpoisille
Monikon allatiiviverovähennyskelpoisilleniMonikon allatiiviverovähennyskelpoisillesi
Monikon allatiiviverovähennyskelpoisillemmeMonikon allatiiviverovähennyskelpoisillenne
Monikon allatiiviverovähennyskelpoisilleenMonikon allatiiviverovähennyskelpoisillensa
EssiiviverovähennyskelpoisenaEssiiviverovähennyskelpoisenani
EssiiviverovähennyskelpoisenasiEssiiviverovähennyskelpoisenamme
EssiiviverovähennyskelpoisenanneEssiiviverovähennyskelpoisenaan
EssiiviverovähennyskelpoisenansaMonikon essiiviverovähennyskelpoisina
Monikon essiiviverovähennyskelpoisinaniMonikon essiiviverovähennyskelpoisinasi
Monikon essiiviverovähennyskelpoisinammeMonikon essiiviverovähennyskelpoisinanne
Monikon essiiviverovähennyskelpoisinaanMonikon essiiviverovähennyskelpoisinansa
TranslatiiviverovähennyskelpoiseksiTranslatiiviverovähennyskelpoisekseni
TranslatiiviverovähennyskelpoiseksesiTranslatiiviverovähennyskelpoiseksemme
TranslatiiviverovähennyskelpoiseksenneTranslatiiviverovähennyskelpoisekseen
TranslatiiviverovähennyskelpoiseksensaMonikon translatiiviverovähennyskelpoisiksi
Monikon translatiiviverovähennyskelpoisikseniMonikon translatiiviverovähennyskelpoisiksesi
Monikon translatiiviverovähennyskelpoisiksemmeMonikon translatiiviverovähennyskelpoisiksenne
Monikon translatiiviverovähennyskelpoisikseenMonikon translatiiviverovähennyskelpoisiksensa
Monikon instruktiiviverovähennyskelpoisinAbessiiviverovähennyskelpoisetta
AbessiiviverovähennyskelpoisettaniAbessiiviverovähennyskelpoisettasi
AbessiiviverovähennyskelpoisettammeAbessiiviverovähennyskelpoisettanne
AbessiiviverovähennyskelpoisettaanAbessiiviverovähennyskelpoisettansa
Monikon abessiiviverovähennyskelpoisittaMonikon abessiiviverovähennyskelpoisittani
Monikon abessiiviverovähennyskelpoisittasiMonikon abessiiviverovähennyskelpoisittamme
Monikon abessiiviverovähennyskelpoisittanneMonikon abessiiviverovähennyskelpoisittaan
Monikon abessiiviverovähennyskelpoisittansaMonikon komitatiiviverovähennyskelpoisine
Monikon komitatiiviverovähennyskelpoisineniMonikon komitatiiviverovähennyskelpoisinesi
Monikon komitatiiviverovähennyskelpoisinemmeMonikon komitatiiviverovähennyskelpoisinenne
Monikon komitatiiviverovähennyskelpoisineenMonikon komitatiiviverovähennyskelpoisinensa
Monikon akkusatiiviverovähennyskelpoisetMonikon akkusatiiviverovähennyskelpoiseni
Monikon akkusatiiviverovähennyskelpoisesiMonikon akkusatiiviverovähennyskelpoisemme
Monikon akkusatiiviverovähennyskelpoisenneMonikon akkusatiiviverovähennyskelpoisensa
AkkusatiiviverovähennyskelpoiseniAkkusatiiviverovähennyskelpoisesi
AkkusatiiviverovähennyskelpoisemmeAkkusatiiviverovähennyskelpoisenne
Akkusatiiviverovähennyskelpoisensa