| Monikko | regeneraatiot | Genetiivi | regeneraation |
| Monikon genetiivi | regeneraatioiden | Monikon genetiivi | regeneraatioitten |
| Partitiivi | regeneraatiota | Monikon partitiivi | regeneraatioita |
| Inessiivi | regeneraatiossa | Monikon inessiivi | regeneraatioissa |
| Elatiivi | regeneraatiosta | Monikon elatiivi | regeneraatioista |
| Illatiivi | regeneraatioon | Monikon illatiivi | regeneraatioihin |
| Adessiivi | regeneraatiolla | Monikon adessiivi | regeneraatioilla |
| Ablatiivi | regeneraatiolta | Monikon ablatiivi | regeneraatioilta |
| Allatiivi | regeneraatiolle | Monikon allatiivi | regeneraatioille |
| Essiivi | regeneraationa | Monikon essiivi | regeneraatioina |
| Translatiivi | regeneraatioksi | Monikon translatiivi | regeneraatioiksi |
| Monikon instruktiivi | regeneraatioin | Abessiivi | regeneraatiotta |
| Monikon abessiivi | regeneraatioitta | Monikon akkusatiivi | regeneraatiot |