| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| Monikko | aparaatit | Genetiivi | aparaatin |
| Monikon genetiivi | aparaattien | Partitiivi | aparaattia |
| Monikon partitiivi | aparaatteja | Inessiivi | aparaatissa |
| Monikon inessiivi | aparaateissa | Elatiivi | aparaatista |
| Monikon elatiivi | aparaateista | Illatiivi | aparaattiin |
| Monikon illatiivi | aparaatteihin | Adessiivi | aparaatilla |
| Monikon adessiivi | aparaateilla | Ablatiivi | aparaatilta |
| Monikon ablatiivi | aparaateilta | Allatiivi | aparaatille |
| Monikon allatiivi | aparaateille | Essiivi | aparaattina |
| Monikon essiivi | aparaatteina | Translatiivi | aparaatiksi |
| Monikon translatiivi | aparaateiksi | Monikon instruktiivi | aparaatein |
| Abessiivi | aparaatitta | Monikon abessiivi | aparaateitta |
| Monikon akkusatiivi | aparaatit |