| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| 4. | ||
| 5. | ||
| 6. | ||
| Monikko | laitteet | Genetiivi | laitteen |
| Monikon genetiivi | laitteiden | Monikon genetiivi | laitteitten |
| Partitiivi | laitetta | Monikon partitiivi | laitteita |
| Inessiivi | laitteessa | Monikon inessiivi | laitteissa |
| Elatiivi | laitteesta | Monikon elatiivi | laitteista |
| Illatiivi | laitteeseen | Monikon illatiivi | laitteisiin |
| Monikon illatiivi | laitteihin | Adessiivi | laitteella |
| Monikon adessiivi | laitteilla | Ablatiivi | laitteelta |
| Monikon ablatiivi | laitteilta | Allatiivi | laitteelle |
| Monikon allatiivi | laitteille | Essiivi | laitteena |
| Monikon essiivi | laitteina | Translatiivi | laitteeksi |
| Monikon translatiivi | laitteiksi | Monikon instruktiivi | laittein |
| Abessiivi | laitteetta | Monikon abessiivi | laitteitta |
| Monikon akkusatiivi | laitteet |