| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | tenät | Genetiivi | tenän |
| Monikon genetiivi | tenien | Partitiivi | tenää |
| Monikon partitiivi | teniä | Inessiivi | tenässä |
| Monikon inessiivi | tenissä | Elatiivi | tenästä |
| Monikon elatiivi | tenistä | Illatiivi | tenään |
| Monikon illatiivi | teniin | Adessiivi | tenällä |
| Monikon adessiivi | tenillä | Ablatiivi | tenältä |
| Monikon ablatiivi | teniltä | Allatiivi | tenälle |
| Monikon allatiivi | tenille | Essiivi | tenänä |
| Monikon essiivi | teninä | Translatiivi | tenäksi |
| Monikon translatiivi | teniksi | Monikon instruktiivi | tenin |
| Abessiivi | tenättä | Monikon abessiivi | tenittä |
| Monikon akkusatiivi | tenät |