| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | handkirurgi |
| Monikko | käsikirurgiat | Genetiivi | käsikirurgian |
| Monikon genetiivi | käsikirurgioiden | Monikon genetiivi | käsikirurgioitten |
| Partitiivi | käsikirurgiaa | Monikon partitiivi | käsikirurgioita |
| Inessiivi | käsikirurgiassa | Monikon inessiivi | käsikirurgioissa |
| Elatiivi | käsikirurgiasta | Monikon elatiivi | käsikirurgioista |
| Illatiivi | käsikirurgiaan | Monikon illatiivi | käsikirurgioihin |
| Adessiivi | käsikirurgialla | Monikon adessiivi | käsikirurgioilla |
| Ablatiivi | käsikirurgialta | Monikon ablatiivi | käsikirurgioilta |
| Allatiivi | käsikirurgialle | Monikon allatiivi | käsikirurgioille |
| Essiivi | käsikirurgiana | Monikon essiivi | käsikirurgioina |
| Translatiivi | käsikirurgiaksi | Monikon translatiivi | käsikirurgioiksi |
| Monikon instruktiivi | käsikirurgioin | Abessiivi | käsikirurgiatta |
| Monikon abessiivi | käsikirurgioitta | Monikon akkusatiivi | käsikirurgiat |