| Käännös | Konteksti | Ääninäyte | |
|---|---|---|---|
| Substantiivit | |||
| 1. | puhekieli | ||
| Monikko | musat | Genetiivi | musan |
| Monikon genetiivi | musien | Partitiivi | musaa |
| Monikon partitiivi | musia | Inessiivi | musassa |
| Monikon inessiivi | musissa | Elatiivi | musasta |
| Monikon elatiivi | musista | Illatiivi | musaan |
| Monikon illatiivi | musiin | Adessiivi | musalla |
| Monikon adessiivi | musilla | Ablatiivi | musalta |
| Monikon ablatiivi | musilta | Allatiivi | musalle |
| Monikon allatiivi | musille | Essiivi | musana |
| Monikon essiivi | musina | Translatiivi | musaksi |
| Monikon translatiivi | musiksi | Monikon instruktiivi | musin |
| Abessiivi | musatta | Monikon abessiivi | musitta |
| Monikon akkusatiivi | musat |