| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| 2. | ||
| 3. | ||
| Monikko | kasarmit | Genetiivi | kasarmin |
| Monikon genetiivi | kasarmien | Partitiivi | kasarmia |
| Monikon partitiivi | kasarmeja | Inessiivi | kasarmissa |
| Monikon inessiivi | kasarmeissa | Elatiivi | kasarmista |
| Monikon elatiivi | kasarmeista | Illatiivi | kasarmiin |
| Monikon illatiivi | kasarmeihin | Adessiivi | kasarmilla |
| Monikon adessiivi | kasarmeilla | Ablatiivi | kasarmilta |
| Monikon ablatiivi | kasarmeilta | Allatiivi | kasarmille |
| Monikon allatiivi | kasarmeille | Essiivi | kasarmina |
| Monikon essiivi | kasarmeina | Translatiivi | kasarmiksi |
| Monikon translatiivi | kasarmeiksi | Monikon instruktiivi | kasarmein |
| Abessiivi | kasarmitta | Monikon abessiivi | kasarmeitta |
| Monikon akkusatiivi | kasarmit |