| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | maapalat | Genetiivi | maapalan |
| Monikon genetiivi | maapalojen | Partitiivi | maapalaa |
| Monikon partitiivi | maapaloja | Inessiivi | maapalassa |
| Monikon inessiivi | maapaloissa | Elatiivi | maapalasta |
| Monikon elatiivi | maapaloista | Illatiivi | maapalaan |
| Monikon illatiivi | maapaloihin | Adessiivi | maapalalla |
| Monikon adessiivi | maapaloilla | Ablatiivi | maapalalta |
| Monikon ablatiivi | maapaloilta | Allatiivi | maapalalle |
| Monikon allatiivi | maapaloille | Essiivi | maapalana |
| Monikon essiivi | maapaloina | Translatiivi | maapalaksi |
| Monikon translatiivi | maapaloiksi | Monikon instruktiivi | maapaloin |
| Abessiivi | maapalatta | Monikon abessiivi | maapaloitta |
| Monikon akkusatiivi | maapalat |