Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
bulgariaсъставям (sǎstavjam), образувам, съставям се от
englantiform, constitute, to form, create, formulate, build, make up, spell, compose, reconstruct, comprise, contrive, model, pose, build up
espanjadeletrear, formar, configurar, integrar, constituir, moldear, modelar, levantar, hacer, conformar
esperantokonstitui, literumi, konsistigi
hollantiomvatten, vormen, spellen, modelleren
italiacreare, sillabare, modellare, rappresentare, formare, costituire, compitare, fare lo spelling, comporsi
japani綴る (tsuzuru / tsudzuru)
kreikkaγράφω ορθογραφημένα (grápho orthographiména / gráfo orthografiména), συνθέτω (synthéto), συμπεριλαμβάνω (symperilamváno), απαρτίζω (apartízo), περιέχω (periécho), περιλαμβάνω (perilamváno)
latinaconscribo
latvianosaukt pa burtiem
norjastave
portugalicompor, soletrar, constituir
ranskaépeler, composer, modeler, constituer, établir
ruotsiforma, bilda, stava, utforma, utgöra, svara
saksaerzeugen, buchstabieren, errichten, bilden, ausmachen, modellieren, enthalten, umfasst, einschliessen, zusammenstellen, konstruieren, ansetzen
tanskadanne, stave
turkkiharflerini söylemek, oluşmak, teşkil etmek
tšekkitvořit
unkarihelyesírás, mintáz
venäjäсоставлять (sostavljat), составить (sostavit), состоять (sostojat), формировать (formirovat), сформировать (sformirovat), образовать (obrazovat), формулировать (formulirovat), создавать (sozdavat), установить (ustanovit), основывать (osnovyvat), создать (sozdat), сформулировать (sformulirovat), устраивать (ustraivat), выводить (vyvodit)
viromoodustama, sisaldama, veerima, asutama

Määritelmät

Verbi

  1. saattaa johonkin muotoon; aiheuttaa jokin; synnyttää, saada-aikaan jokin tai jotakin

Taivutusmuodot

Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmuodostanYksikön toisen persoonan indikatiivin preesensmuodostat
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesensmuodostammeMonikon toisen persoonan indikatiivin preesensmuodostatte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesensmuodostavatYksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimuodostin
Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfektimuodostitYksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimuodosti
Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfektimuodostimmeMonikon toisen persoonan indikatiivin imperfektimuodostitte
Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfektimuodostivatYksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmuodostaisin
Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesensmuodostaisitYksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesensmuodostaisi
Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesensmuodostaisimmeMonikon toisen persoonan konditionaalin preesensmuodostaisitte
Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesensmuodostaisivatYksikön toisen persoonan imperatiivin preesensmuodosta
Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesensmuodostakoonMonikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesensmuodostakaamme
Monikon toisen persoonan imperatiivin preesensmuodostakaaMonikon kolmannen persoonan imperatiivin preesensmuodostakoot
Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmuodostanenYksikön toisen persoonan potentiaalin preesensmuodostanet
Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesensmuodostaneeMonikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesensmuodostanemme
Monikon toisen persoonan potentiaalin preesensmuodostanetteMonikon kolmannen persoonan potentiaalin preesensmuodostanevat

Luokat