Sanakirja
Tekoälykääntäjä

Ääntäminen

    • IPA: [ˈræmæ]
KäännösÄäninäyte
Adjektiivit
1.
  • ÄäntäminenUS

Taivutusmuodot

MonikkorämätMonikkorämäni
MonikkorämäsiMonikkorämämme
MonikkorämänneMonikkorämänsä
GenetiivirämänGenetiivirämäni
GenetiivirämäsiGenetiivirämämme
GenetiivirämänneGenetiivirämänsä
Monikon genetiivirämienMonikon genetiivirämieni
Monikon genetiivirämiesiMonikon genetiivirämiemme
Monikon genetiivirämienneMonikon genetiivirämiensä
PartitiivirämääPartitiivirämääni
PartitiivirämääsiPartitiivirämäämme
PartitiivirämäännePartitiivirämäänsä
Monikon partitiivirämiäMonikon partitiivirämiäni
Monikon partitiivirämiäsiMonikon partitiivirämiämme
Monikon partitiivirämiänneMonikon partitiivirämiään
Monikon partitiivirämiänsäInessiivirämässä
InessiivirämässäniInessiivirämässäsi
InessiivirämässämmeInessiivirämässänne
InessiivirämässäänInessiivirämässänsä
Monikon inessiivirämissäMonikon inessiivirämissäni
Monikon inessiivirämissäsiMonikon inessiivirämissämme
Monikon inessiivirämissänneMonikon inessiivirämissään
Monikon inessiivirämissänsäElatiivirämästä
ElatiivirämästäniElatiivirämästäsi
ElatiivirämästämmeElatiivirämästänne
ElatiivirämästäänElatiivirämästänsä
Monikon elatiivirämistäMonikon elatiivirämistäni
Monikon elatiivirämistäsiMonikon elatiivirämistämme
Monikon elatiivirämistänneMonikon elatiivirämistään
Monikon elatiivirämistänsäIllatiivirämään
IllatiivirämääniIllatiivirämääsi
IllatiivirämäämmeIllatiivirämäänne
IllatiivirämäänsäMonikon illatiivirämiin
Monikon illatiivirämiiniMonikon illatiivirämiisi
Monikon illatiivirämiimmeMonikon illatiivirämiinne
Monikon illatiivirämiinsäAdessiivirämällä
AdessiivirämälläniAdessiivirämälläsi
AdessiivirämällämmeAdessiivirämällänne
AdessiivirämälläänAdessiivirämällänsä
Monikon adessiivirämilläMonikon adessiivirämilläni
Monikon adessiivirämilläsiMonikon adessiivirämillämme
Monikon adessiivirämillänneMonikon adessiivirämillään
Monikon adessiivirämillänsäAblatiivirämältä
AblatiivirämältäniAblatiivirämältäsi
AblatiivirämältämmeAblatiivirämältänne
AblatiivirämältäänAblatiivirämältänsä
Monikon ablatiivirämiltäMonikon ablatiivirämiltäni
Monikon ablatiivirämiltäsiMonikon ablatiivirämiltämme
Monikon ablatiivirämiltänneMonikon ablatiivirämiltään
Monikon ablatiivirämiltänsäAllatiivirämälle
AllatiivirämälleniAllatiivirämällesi
AllatiivirämällemmeAllatiivirämällenne
AllatiivirämälleenAllatiivirämällensä
Monikon allatiivirämilleMonikon allatiivirämilleni
Monikon allatiivirämillesiMonikon allatiivirämillemme
Monikon allatiivirämillenneMonikon allatiivirämilleen
Monikon allatiivirämillensäEssiivirämänä
EssiivirämänäniEssiivirämänäsi
EssiivirämänämmeEssiivirämänänne
EssiivirämänäänEssiivirämänänsä
Monikon essiiviräminäMonikon essiiviräminäni
Monikon essiiviräminäsiMonikon essiiviräminämme
Monikon essiiviräminänneMonikon essiiviräminään
Monikon essiiviräminänsäTranslatiivirämäksi
TranslatiivirämäkseniTranslatiivirämäksesi
TranslatiivirämäksemmeTranslatiivirämäksenne
TranslatiivirämäkseenTranslatiivirämäksensä
Monikon translatiivirämiksiMonikon translatiivirämikseni
Monikon translatiivirämiksesiMonikon translatiivirämiksemme
Monikon translatiivirämiksenneMonikon translatiivirämikseen
Monikon translatiivirämiksensäMonikon instruktiivirämin
AbessiivirämättäAbessiivirämättäni
AbessiivirämättäsiAbessiivirämättämme
AbessiivirämättänneAbessiivirämättään
AbessiivirämättänsäMonikon abessiivirämittä
Monikon abessiivirämittäniMonikon abessiivirämittäsi
Monikon abessiivirämittämmeMonikon abessiivirämittänne
Monikon abessiivirämittäänMonikon abessiivirämittänsä
Monikon komitatiivirämineMonikon komitatiivirämineni
Monikon komitatiiviräminesiMonikon komitatiiviräminemme
Monikon komitatiiviräminenneMonikon komitatiivirämineen
Monikon komitatiiviräminensäMonikon akkusatiivirämät
Monikon akkusatiivirämäniMonikon akkusatiivirämäsi
Monikon akkusatiivirämämmeMonikon akkusatiivirämänne
Monikon akkusatiivirämänsäAkkusatiivirämäni
AkkusatiivirämäsiAkkusatiivirämämme
AkkusatiivirämänneAkkusatiivirämänsä