| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Adjektiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | rämät | Monikko | rämäni |
| Monikko | rämäsi | Monikko | rämämme |
| Monikko | rämänne | Monikko | rämänsä |
| Genetiivi | rämän | Genetiivi | rämäni |
| Genetiivi | rämäsi | Genetiivi | rämämme |
| Genetiivi | rämänne | Genetiivi | rämänsä |
| Monikon genetiivi | rämien | Monikon genetiivi | rämieni |
| Monikon genetiivi | rämiesi | Monikon genetiivi | rämiemme |
| Monikon genetiivi | rämienne | Monikon genetiivi | rämiensä |
| Partitiivi | rämää | Partitiivi | rämääni |
| Partitiivi | rämääsi | Partitiivi | rämäämme |
| Partitiivi | rämäänne | Partitiivi | rämäänsä |
| Monikon partitiivi | rämiä | Monikon partitiivi | rämiäni |
| Monikon partitiivi | rämiäsi | Monikon partitiivi | rämiämme |
| Monikon partitiivi | rämiänne | Monikon partitiivi | rämiään |
| Monikon partitiivi | rämiänsä | Inessiivi | rämässä |
| Inessiivi | rämässäni | Inessiivi | rämässäsi |
| Inessiivi | rämässämme | Inessiivi | rämässänne |
| Inessiivi | rämässään | Inessiivi | rämässänsä |
| Monikon inessiivi | rämissä | Monikon inessiivi | rämissäni |
| Monikon inessiivi | rämissäsi | Monikon inessiivi | rämissämme |
| Monikon inessiivi | rämissänne | Monikon inessiivi | rämissään |
| Monikon inessiivi | rämissänsä | Elatiivi | rämästä |
| Elatiivi | rämästäni | Elatiivi | rämästäsi |
| Elatiivi | rämästämme | Elatiivi | rämästänne |
| Elatiivi | rämästään | Elatiivi | rämästänsä |
| Monikon elatiivi | rämistä | Monikon elatiivi | rämistäni |
| Monikon elatiivi | rämistäsi | Monikon elatiivi | rämistämme |
| Monikon elatiivi | rämistänne | Monikon elatiivi | rämistään |
| Monikon elatiivi | rämistänsä | Illatiivi | rämään |
| Illatiivi | rämääni | Illatiivi | rämääsi |
| Illatiivi | rämäämme | Illatiivi | rämäänne |
| Illatiivi | rämäänsä | Monikon illatiivi | rämiin |
| Monikon illatiivi | rämiini | Monikon illatiivi | rämiisi |
| Monikon illatiivi | rämiimme | Monikon illatiivi | rämiinne |
| Monikon illatiivi | rämiinsä | Adessiivi | rämällä |
| Adessiivi | rämälläni | Adessiivi | rämälläsi |
| Adessiivi | rämällämme | Adessiivi | rämällänne |
| Adessiivi | rämällään | Adessiivi | rämällänsä |
| Monikon adessiivi | rämillä | Monikon adessiivi | rämilläni |
| Monikon adessiivi | rämilläsi | Monikon adessiivi | rämillämme |
| Monikon adessiivi | rämillänne | Monikon adessiivi | rämillään |
| Monikon adessiivi | rämillänsä | Ablatiivi | rämältä |
| Ablatiivi | rämältäni | Ablatiivi | rämältäsi |
| Ablatiivi | rämältämme | Ablatiivi | rämältänne |
| Ablatiivi | rämältään | Ablatiivi | rämältänsä |
| Monikon ablatiivi | rämiltä | Monikon ablatiivi | rämiltäni |
| Monikon ablatiivi | rämiltäsi | Monikon ablatiivi | rämiltämme |
| Monikon ablatiivi | rämiltänne | Monikon ablatiivi | rämiltään |
| Monikon ablatiivi | rämiltänsä | Allatiivi | rämälle |
| Allatiivi | rämälleni | Allatiivi | rämällesi |
| Allatiivi | rämällemme | Allatiivi | rämällenne |
| Allatiivi | rämälleen | Allatiivi | rämällensä |
| Monikon allatiivi | rämille | Monikon allatiivi | rämilleni |
| Monikon allatiivi | rämillesi | Monikon allatiivi | rämillemme |
| Monikon allatiivi | rämillenne | Monikon allatiivi | rämilleen |
| Monikon allatiivi | rämillensä | Essiivi | rämänä |
| Essiivi | rämänäni | Essiivi | rämänäsi |
| Essiivi | rämänämme | Essiivi | rämänänne |
| Essiivi | rämänään | Essiivi | rämänänsä |
| Monikon essiivi | räminä | Monikon essiivi | räminäni |
| Monikon essiivi | räminäsi | Monikon essiivi | räminämme |
| Monikon essiivi | räminänne | Monikon essiivi | räminään |
| Monikon essiivi | räminänsä | Translatiivi | rämäksi |
| Translatiivi | rämäkseni | Translatiivi | rämäksesi |
| Translatiivi | rämäksemme | Translatiivi | rämäksenne |
| Translatiivi | rämäkseen | Translatiivi | rämäksensä |
| Monikon translatiivi | rämiksi | Monikon translatiivi | rämikseni |
| Monikon translatiivi | rämiksesi | Monikon translatiivi | rämiksemme |
| Monikon translatiivi | rämiksenne | Monikon translatiivi | rämikseen |
| Monikon translatiivi | rämiksensä | Monikon instruktiivi | rämin |
| Abessiivi | rämättä | Abessiivi | rämättäni |
| Abessiivi | rämättäsi | Abessiivi | rämättämme |
| Abessiivi | rämättänne | Abessiivi | rämättään |
| Abessiivi | rämättänsä | Monikon abessiivi | rämittä |
| Monikon abessiivi | rämittäni | Monikon abessiivi | rämittäsi |
| Monikon abessiivi | rämittämme | Monikon abessiivi | rämittänne |
| Monikon abessiivi | rämittään | Monikon abessiivi | rämittänsä |
| Monikon komitatiivi | rämine | Monikon komitatiivi | rämineni |
| Monikon komitatiivi | räminesi | Monikon komitatiivi | räminemme |
| Monikon komitatiivi | räminenne | Monikon komitatiivi | rämineen |
| Monikon komitatiivi | räminensä | Monikon akkusatiivi | rämät |
| Monikon akkusatiivi | rämäni | Monikon akkusatiivi | rämäsi |
| Monikon akkusatiivi | rämämme | Monikon akkusatiivi | rämänne |
| Monikon akkusatiivi | rämänsä | Akkusatiivi | rämäni |
| Akkusatiivi | rämäsi | Akkusatiivi | rämämme |
| Akkusatiivi | rämänne | Akkusatiivi | rämänsä |