| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| ruotsi | universitetslärare |
| Monikko | yliopistonopettajat | Genetiivi | yliopistonopettajan |
| Monikon genetiivi | yliopistonopettajien | Partitiivi | yliopistonopettajaa |
| Monikon partitiivi | yliopistonopettajia | Inessiivi | yliopistonopettajassa |
| Monikon inessiivi | yliopistonopettajissa | Elatiivi | yliopistonopettajasta |
| Monikon elatiivi | yliopistonopettajista | Illatiivi | yliopistonopettajaan |
| Monikon illatiivi | yliopistonopettajiin | Adessiivi | yliopistonopettajalla |
| Monikon adessiivi | yliopistonopettajilla | Ablatiivi | yliopistonopettajalta |
| Monikon ablatiivi | yliopistonopettajilta | Allatiivi | yliopistonopettajalle |
| Monikon allatiivi | yliopistonopettajille | Essiivi | yliopistonopettajana |
| Monikon essiivi | yliopistonopettajina | Translatiivi | yliopistonopettajaksi |
| Monikon translatiivi | yliopistonopettajiksi | Monikon instruktiivi | yliopistonopettajin |
| Abessiivi | yliopistonopettajatta | Monikon abessiivi | yliopistonopettajitta |
| Monikon akkusatiivi | yliopistonopettajat |