| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | älylaitteet | Genetiivi | älylaitteen |
| Monikon genetiivi | älylaitteiden | Monikon genetiivi | älylaitteitten |
| Partitiivi | älylaitetta | Monikon partitiivi | älylaitteita |
| Inessiivi | älylaitteessa | Monikon inessiivi | älylaitteissa |
| Elatiivi | älylaitteesta | Monikon elatiivi | älylaitteista |
| Illatiivi | älylaitteeseen | Monikon illatiivi | älylaitteisiin |
| Monikon illatiivi | älylaitteihin | Adessiivi | älylaitteella |
| Monikon adessiivi | älylaitteilla | Ablatiivi | älylaitteelta |
| Monikon ablatiivi | älylaitteilta | Allatiivi | älylaitteelle |
| Monikon allatiivi | älylaitteille | Essiivi | älylaitteena |
| Monikon essiivi | älylaitteina | Translatiivi | älylaitteeksi |
| Monikon translatiivi | älylaitteiksi | Monikon instruktiivi | älylaittein |
| Abessiivi | älylaitteetta | Monikon abessiivi | älylaitteitta |
| Monikon akkusatiivi | älylaitteet |