| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | kuningasfasaanit | Genetiivi | kuningasfasaanin |
| Monikon genetiivi | kuningasfasaanien | Monikon genetiivi | kuningasfasaaneiden |
| Monikon genetiivi | kuningasfasaaneitten | Partitiivi | kuningasfasaania |
| Monikon partitiivi | kuningasfasaaneita | Monikon partitiivi | kuningasfasaaneja |
| Inessiivi | kuningasfasaanissa | Monikon inessiivi | kuningasfasaaneissa |
| Elatiivi | kuningasfasaanista | Monikon elatiivi | kuningasfasaaneista |
| Illatiivi | kuningasfasaaniin | Monikon illatiivi | kuningasfasaaneihin |
| Adessiivi | kuningasfasaanilla | Monikon adessiivi | kuningasfasaaneilla |
| Ablatiivi | kuningasfasaanilta | Monikon ablatiivi | kuningasfasaaneilta |
| Allatiivi | kuningasfasaanille | Monikon allatiivi | kuningasfasaaneille |
| Essiivi | kuningasfasaanina | Monikon essiivi | kuningasfasaaneina |
| Translatiivi | kuningasfasaaniksi | Monikon translatiivi | kuningasfasaaneiksi |
| Monikon instruktiivi | kuningasfasaanein | Abessiivi | kuningasfasaanitta |
| Monikon abessiivi | kuningasfasaaneitta | Monikon akkusatiivi | kuningasfasaanit |