| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Substantiivit | ||
| 1. | ||
| Monikko | patriotismit | Genetiivi | patriotismin |
| Monikon genetiivi | patriotismien | Partitiivi | patriotismia |
| Monikon partitiivi | patriotismeja | Inessiivi | patriotismissa |
| Monikon inessiivi | patriotismeissa | Elatiivi | patriotismista |
| Monikon elatiivi | patriotismeista | Illatiivi | patriotismiin |
| Monikon illatiivi | patriotismeihin | Adessiivi | patriotismilla |
| Monikon adessiivi | patriotismeilla | Ablatiivi | patriotismilta |
| Monikon ablatiivi | patriotismeilta | Allatiivi | patriotismille |
| Monikon allatiivi | patriotismeille | Essiivi | patriotismina |
| Monikon essiivi | patriotismeina | Translatiivi | patriotismiksi |
| Monikon translatiivi | patriotismeiksi | Monikon instruktiivi | patriotismein |
| Abessiivi | patriotismitta | Monikon abessiivi | patriotismeitta |
| Monikon akkusatiivi | patriotismit |