| Käännös | Ääninäyte | |
|---|---|---|
| Verbit | ||
| 1. | ||
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | aktivoidun | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | aktivoidut |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | aktivoituu | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | aktivoidumme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | aktivoidutte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | aktivoituvat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | aktivoiduin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | aktivoiduit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | aktivoitui | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | aktivoiduimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | aktivoiduitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | aktivoituivat |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | aktivoituisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | aktivoituisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | aktivoituisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | aktivoituisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | aktivoituisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | aktivoituisivat |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | aktivoidu | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | aktivoitukoon |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | aktivoitukaamme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | aktivoitukaa |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | aktivoitukoot | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | aktivoitunen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | aktivoitunet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | aktivoitunee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | aktivoitunemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | aktivoitunette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | aktivoitunevat |