| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | karakoruminkiurut | Genetiivi | karakoruminkiurun |
| Monikon genetiivi | karakoruminkiurujen | Partitiivi | karakoruminkiurua |
| Monikon partitiivi | karakoruminkiuruja | Inessiivi | karakoruminkiurussa |
| Monikon inessiivi | karakoruminkiuruissa | Elatiivi | karakoruminkiurusta |
| Monikon elatiivi | karakoruminkiuruista | Illatiivi | karakoruminkiuruun |
| Monikon illatiivi | karakoruminkiuruihin | Adessiivi | karakoruminkiurulla |
| Monikon adessiivi | karakoruminkiuruilla | Ablatiivi | karakoruminkiurulta |
| Monikon ablatiivi | karakoruminkiuruilta | Allatiivi | karakoruminkiurulle |
| Monikon allatiivi | karakoruminkiuruille | Essiivi | karakoruminkiuruna |
| Monikon essiivi | karakoruminkiuruina | Translatiivi | karakoruminkiuruksi |
| Monikon translatiivi | karakoruminkiuruiksi | Monikon instruktiivi | karakoruminkiuruin |
| Abessiivi | karakoruminkiurutta | Monikon abessiivi | karakoruminkiuruitta |
| Monikon akkusatiivi | karakoruminkiurut |