| Monikko | harmaapapukaijat | Genetiivi | harmaapapukaijan |
| Monikon genetiivi | harmaapapukaijojen | Partitiivi | harmaapapukaijaa |
| Monikon partitiivi | harmaapapukaijoja | Inessiivi | harmaapapukaijassa |
| Monikon inessiivi | harmaapapukaijoissa | Elatiivi | harmaapapukaijasta |
| Monikon elatiivi | harmaapapukaijoista | Illatiivi | harmaapapukaijaan |
| Monikon illatiivi | harmaapapukaijoihin | Adessiivi | harmaapapukaijalla |
| Monikon adessiivi | harmaapapukaijoilla | Ablatiivi | harmaapapukaijalta |
| Monikon ablatiivi | harmaapapukaijoilta | Allatiivi | harmaapapukaijalle |
| Monikon allatiivi | harmaapapukaijoille | Essiivi | harmaapapukaijana |
| Monikon essiivi | harmaapapukaijoina | Translatiivi | harmaapapukaijaksi |
| Monikon translatiivi | harmaapapukaijoiksi | Monikon instruktiivi | harmaapapukaijoin |
| Abessiivi | harmaapapukaijatta | Monikon abessiivi | harmaapapukaijoitta |
| Monikon akkusatiivi | harmaapapukaijat |