| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | ohjasnokitiirat | Genetiivi | ohjasnokitiiran |
| Monikon genetiivi | ohjasnokitiirojen | Partitiivi | ohjasnokitiiraa |
| Monikon partitiivi | ohjasnokitiiroja | Inessiivi | ohjasnokitiirassa |
| Monikon inessiivi | ohjasnokitiiroissa | Elatiivi | ohjasnokitiirasta |
| Monikon elatiivi | ohjasnokitiiroista | Illatiivi | ohjasnokitiiraan |
| Monikon illatiivi | ohjasnokitiiroihin | Adessiivi | ohjasnokitiiralla |
| Monikon adessiivi | ohjasnokitiiroilla | Ablatiivi | ohjasnokitiiralta |
| Monikon ablatiivi | ohjasnokitiiroilta | Allatiivi | ohjasnokitiiralle |
| Monikon allatiivi | ohjasnokitiiroille | Essiivi | ohjasnokitiirana |
| Monikon essiivi | ohjasnokitiiroina | Translatiivi | ohjasnokitiiraksi |
| Monikon translatiivi | ohjasnokitiiroiksi | Monikon instruktiivi | ohjasnokitiiroin |
| Abessiivi | ohjasnokitiiratta | Monikon abessiivi | ohjasnokitiiroitta |
| Monikon akkusatiivi | ohjasnokitiirat |