| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | aroharmaalokit | Genetiivi | aroharmaalokin |
| Monikon genetiivi | aroharmaalokkien | Partitiivi | aroharmaalokkia |
| Monikon partitiivi | aroharmaalokkeja | Inessiivi | aroharmaalokissa |
| Monikon inessiivi | aroharmaalokeissa | Elatiivi | aroharmaalokista |
| Monikon elatiivi | aroharmaalokeista | Illatiivi | aroharmaalokkiin |
| Monikon illatiivi | aroharmaalokkeihin | Adessiivi | aroharmaalokilla |
| Monikon adessiivi | aroharmaalokeilla | Ablatiivi | aroharmaalokilta |
| Monikon ablatiivi | aroharmaalokeilta | Allatiivi | aroharmaalokille |
| Monikon allatiivi | aroharmaalokeille | Essiivi | aroharmaalokkina |
| Monikon essiivi | aroharmaalokkeina | Translatiivi | aroharmaalokiksi |
| Monikon translatiivi | aroharmaalokeiksi | Monikon instruktiivi | aroharmaalokein |
| Abessiivi | aroharmaalokitta | Monikon abessiivi | aroharmaalokeitta |
| Monikon akkusatiivi | aroharmaalokit |