| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | siperianharmaalokit | Genetiivi | siperianharmaalokin |
| Monikon genetiivi | siperianharmaalokkien | Partitiivi | siperianharmaalokkia |
| Monikon partitiivi | siperianharmaalokkeja | Inessiivi | siperianharmaalokissa |
| Monikon inessiivi | siperianharmaalokeissa | Elatiivi | siperianharmaalokista |
| Monikon elatiivi | siperianharmaalokeista | Illatiivi | siperianharmaalokkiin |
| Monikon illatiivi | siperianharmaalokkeihin | Adessiivi | siperianharmaalokilla |
| Monikon adessiivi | siperianharmaalokeilla | Ablatiivi | siperianharmaalokilta |
| Monikon ablatiivi | siperianharmaalokeilta | Allatiivi | siperianharmaalokille |
| Monikon allatiivi | siperianharmaalokeille | Essiivi | siperianharmaalokkina |
| Monikon essiivi | siperianharmaalokkeina | Translatiivi | siperianharmaalokiksi |
| Monikon translatiivi | siperianharmaalokeiksi | Monikon instruktiivi | siperianharmaalokein |
| Abessiivi | siperianharmaalokitta | Monikon abessiivi | siperianharmaalokeitta |
| Monikon akkusatiivi | siperianharmaalokit |