| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | Long-tailed/Reed Cormorant |
| Monikko | kaislamerimetsot | Genetiivi | kaislamerimetson |
| Monikon genetiivi | kaislamerimetsojen | Partitiivi | kaislamerimetsoa |
| Monikon partitiivi | kaislamerimetsoja | Inessiivi | kaislamerimetsossa |
| Monikon inessiivi | kaislamerimetsoissa | Elatiivi | kaislamerimetsosta |
| Monikon elatiivi | kaislamerimetsoista | Illatiivi | kaislamerimetsoon |
| Monikon illatiivi | kaislamerimetsoihin | Adessiivi | kaislamerimetsolla |
| Monikon adessiivi | kaislamerimetsoilla | Ablatiivi | kaislamerimetsolta |
| Monikon ablatiivi | kaislamerimetsoilta | Allatiivi | kaislamerimetsolle |
| Monikon allatiivi | kaislamerimetsoille | Essiivi | kaislamerimetsona |
| Monikon essiivi | kaislamerimetsoina | Translatiivi | kaislamerimetsoksi |
| Monikon translatiivi | kaislamerimetsoiksi | Monikon instruktiivi | kaislamerimetsoin |
| Abessiivi | kaislamerimetsotta | Monikon abessiivi | kaislamerimetsoitta |
| Monikon akkusatiivi | kaislamerimetsot |