| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | harjakoskelot | Genetiivi | harjakoskelon |
| Monikon genetiivi | harjakoskelojen | Monikon genetiivi | harjakoskeloiden |
| Monikon genetiivi | harjakoskeloitten | Partitiivi | harjakoskeloa |
| Monikon partitiivi | harjakoskeloja | Monikon partitiivi | harjakoskeloita |
| Inessiivi | harjakoskelossa | Monikon inessiivi | harjakoskeloissa |
| Elatiivi | harjakoskelosta | Monikon elatiivi | harjakoskeloista |
| Illatiivi | harjakoskeloon | Monikon illatiivi | harjakoskeloihin |
| Adessiivi | harjakoskelolla | Monikon adessiivi | harjakoskeloilla |
| Ablatiivi | harjakoskelolta | Monikon ablatiivi | harjakoskeloilta |
| Allatiivi | harjakoskelolle | Monikon allatiivi | harjakoskeloille |
| Essiivi | harjakoskelona | Monikon essiivi | harjakoskeloina |
| Translatiivi | harjakoskeloksi | Monikon translatiivi | harjakoskeloiksi |
| Monikon instruktiivi | harjakoskeloin | Abessiivi | harjakoskelotta |
| Monikon abessiivi | harjakoskeloitta | Monikon akkusatiivi | harjakoskelot |