| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | koskisorsat | Genetiivi | koskisorsan |
| Monikon genetiivi | koskisorsien | Partitiivi | koskisorsaa |
| Monikon partitiivi | koskisorsia | Inessiivi | koskisorsassa |
| Monikon inessiivi | koskisorsissa | Elatiivi | koskisorsasta |
| Monikon elatiivi | koskisorsista | Illatiivi | koskisorsaan |
| Monikon illatiivi | koskisorsiin | Adessiivi | koskisorsalla |
| Monikon adessiivi | koskisorsilla | Ablatiivi | koskisorsalta |
| Monikon ablatiivi | koskisorsilta | Allatiivi | koskisorsalle |
| Monikon allatiivi | koskisorsille | Essiivi | koskisorsana |
| Monikon essiivi | koskisorsina | Translatiivi | koskisorsaksi |
| Monikon translatiivi | koskisorsiksi | Monikon instruktiivi | koskisorsin |
| Abessiivi | koskisorsatta | Monikon abessiivi | koskisorsitta |
| Monikon akkusatiivi | koskisorsat |