| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| englanti | southern cassowary |
| Monikko | kypäräkasuaarit | Genetiivi | kypäräkasuaarin |
| Monikon genetiivi | kypäräkasuaarien | Partitiivi | kypäräkasuaaria |
| Monikon partitiivi | kypäräkasuaareja | Inessiivi | kypäräkasuaarissa |
| Monikon inessiivi | kypäräkasuaareissa | Elatiivi | kypäräkasuaarista |
| Monikon elatiivi | kypäräkasuaareista | Illatiivi | kypäräkasuaariin |
| Monikon illatiivi | kypäräkasuaareihin | Adessiivi | kypäräkasuaarilla |
| Monikon adessiivi | kypäräkasuaareilla | Ablatiivi | kypäräkasuaarilta |
| Monikon ablatiivi | kypäräkasuaareilta | Allatiivi | kypäräkasuaarille |
| Monikon allatiivi | kypäräkasuaareille | Essiivi | kypäräkasuaarina |
| Monikon essiivi | kypäräkasuaareina | Translatiivi | kypäräkasuaariksi |
| Monikon translatiivi | kypäräkasuaareiksi | Monikon instruktiivi | kypäräkasuaarein |
| Abessiivi | kypäräkasuaaritta | Monikon abessiivi | kypäräkasuaareitta |
| Monikon akkusatiivi | kypäräkasuaarit |