| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | elävät fossiilit | Genetiivi | elävän fossiilin |
| Monikon genetiivi | elävien fossiilien | Monikon genetiivi | elävien fossiileiden |
| Partitiivi | elävää fossiilia | Monikon partitiivi | eläviä fossiileita |
| Monikon partitiivi | eläviä fossiileja | Inessiivi | elävässä fossiilissa |
| Monikon inessiivi | elävissä fossiileissa | Elatiivi | elävästä fossiilista |
| Monikon elatiivi | elävistä fossiileista | Illatiivi | elävään fossiiliin |
| Monikon illatiivi | eläviin fossiileihin | Adessiivi | elävällä fossiililla |
| Monikon adessiivi | elävillä fossiileilla | Ablatiivi | elävältä fossiililta |
| Monikon ablatiivi | eläviltä fossiileilta | Allatiivi | elävälle fossiilille |
| Monikon allatiivi | eläville fossiileille | Essiivi | elävänä fossiilina |
| Monikon essiivi | elävinä fossiileina | Translatiivi | eläväksi fossiiliksi |
| Monikon translatiivi | eläviksi fossiileiksi | Monikon instruktiivi | elävin fossiilein |
| Abessiivi | elävättä fossiilitta | Monikon abessiivi | elävittä fossiileitta |
| Monikon akkusatiivi | elävät fossiilit |