Sanakirja
Tekoälykääntäjä
KieliKäännökset
englantisynorogenic

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (geologia) vuorijonojen muodostumisen aikainen

Taivutusmuodot

MonikkosynorogeenisetMonikkosynorogeeniseni
MonikkosynorogeenisesiMonikkosynorogeenisemme
MonikkosynorogeenisenneMonikkosynorogeenisensa
GenetiivisynorogeenisenGenetiivisynorogeeniseni
GenetiivisynorogeenisesiGenetiivisynorogeenisemme
GenetiivisynorogeenisenneGenetiivisynorogeenisensa
Monikon genetiivisynorogeenistenMonikon genetiivisynorogeenisien
Monikon genetiivisynorogeenisteniMonikon genetiivisynorogeenisieni
Monikon genetiivisynorogeenistesiMonikon genetiivisynorogeenisiesi
Monikon genetiivisynorogeenistemmeMonikon genetiivisynorogeenisiemme
Monikon genetiivisynorogeenistenneMonikon genetiivisynorogeenisienne
Monikon genetiivisynorogeenistensaMonikon genetiivisynorogeenisiensa
PartitiivisynorogeenistaPartitiivisynorogeenistani
PartitiivisynorogeenistasiPartitiivisynorogeenistamme
PartitiivisynorogeenistannePartitiivisynorogeenistaan
PartitiivisynorogeenistansaMonikon partitiivisynorogeenisia
Monikon partitiivisynorogeenisianiMonikon partitiivisynorogeenisiasi
Monikon partitiivisynorogeenisiammeMonikon partitiivisynorogeenisianne
Monikon partitiivisynorogeenisiaanMonikon partitiivisynorogeenisiansa
InessiivisynorogeenisessaInessiivisynorogeenisessani
InessiivisynorogeenisessasiInessiivisynorogeenisessamme
InessiivisynorogeenisessanneInessiivisynorogeenisessaan
InessiivisynorogeenisessansaMonikon inessiivisynorogeenisissa
Monikon inessiivisynorogeenisissaniMonikon inessiivisynorogeenisissasi
Monikon inessiivisynorogeenisissammeMonikon inessiivisynorogeenisissanne
Monikon inessiivisynorogeenisissaanMonikon inessiivisynorogeenisissansa
ElatiivisynorogeenisestaElatiivisynorogeenisestani
ElatiivisynorogeenisestasiElatiivisynorogeenisestamme
ElatiivisynorogeenisestanneElatiivisynorogeenisestaan
ElatiivisynorogeenisestansaMonikon elatiivisynorogeenisista
Monikon elatiivisynorogeenisistaniMonikon elatiivisynorogeenisistasi
Monikon elatiivisynorogeenisistammeMonikon elatiivisynorogeenisistanne
Monikon elatiivisynorogeenisistaanMonikon elatiivisynorogeenisistansa
IllatiivisynorogeeniseenIllatiivisynorogeeniseeni
IllatiivisynorogeeniseesiIllatiivisynorogeeniseemme
IllatiivisynorogeeniseenneIllatiivisynorogeeniseensa
Monikon illatiivisynorogeenisiinMonikon illatiivisynorogeenisiini
Monikon illatiivisynorogeenisiisiMonikon illatiivisynorogeenisiimme
Monikon illatiivisynorogeenisiinneMonikon illatiivisynorogeenisiinsa
AdessiivisynorogeenisellaAdessiivisynorogeenisellani
AdessiivisynorogeenisellasiAdessiivisynorogeenisellamme
AdessiivisynorogeenisellanneAdessiivisynorogeenisellaan
AdessiivisynorogeenisellansaMonikon adessiivisynorogeenisilla
Monikon adessiivisynorogeenisillaniMonikon adessiivisynorogeenisillasi
Monikon adessiivisynorogeenisillammeMonikon adessiivisynorogeenisillanne
Monikon adessiivisynorogeenisillaanMonikon adessiivisynorogeenisillansa
AblatiivisynorogeeniseltaAblatiivisynorogeeniseltani
AblatiivisynorogeeniseltasiAblatiivisynorogeeniseltamme
AblatiivisynorogeeniseltanneAblatiivisynorogeeniseltaan
AblatiivisynorogeeniseltansaMonikon ablatiivisynorogeenisilta
Monikon ablatiivisynorogeenisiltaniMonikon ablatiivisynorogeenisiltasi
Monikon ablatiivisynorogeenisiltammeMonikon ablatiivisynorogeenisiltanne
Monikon ablatiivisynorogeenisiltaanMonikon ablatiivisynorogeenisiltansa
AllatiivisynorogeeniselleAllatiivisynorogeeniselleni
AllatiivisynorogeenisellesiAllatiivisynorogeenisellemme
AllatiivisynorogeenisellenneAllatiivisynorogeeniselleen
AllatiivisynorogeenisellensaMonikon allatiivisynorogeenisille
Monikon allatiivisynorogeenisilleniMonikon allatiivisynorogeenisillesi
Monikon allatiivisynorogeenisillemmeMonikon allatiivisynorogeenisillenne
Monikon allatiivisynorogeenisilleenMonikon allatiivisynorogeenisillensa
EssiivisynorogeenisenaEssiivisynorogeenisenani
EssiivisynorogeenisenasiEssiivisynorogeenisenamme
EssiivisynorogeenisenanneEssiivisynorogeenisenaan
EssiivisynorogeenisenansaMonikon essiivisynorogeenisina
Monikon essiivisynorogeenisinaniMonikon essiivisynorogeenisinasi
Monikon essiivisynorogeenisinammeMonikon essiivisynorogeenisinanne
Monikon essiivisynorogeenisinaanMonikon essiivisynorogeenisinansa
TranslatiivisynorogeeniseksiTranslatiivisynorogeenisekseni
TranslatiivisynorogeeniseksesiTranslatiivisynorogeeniseksemme
TranslatiivisynorogeeniseksenneTranslatiivisynorogeenisekseen
TranslatiivisynorogeeniseksensaMonikon translatiivisynorogeenisiksi
Monikon translatiivisynorogeenisikseniMonikon translatiivisynorogeenisiksesi
Monikon translatiivisynorogeenisiksemmeMonikon translatiivisynorogeenisiksenne
Monikon translatiivisynorogeenisikseenMonikon translatiivisynorogeenisiksensa
Monikon instruktiivisynorogeenisinAbessiivisynorogeenisetta
AbessiivisynorogeenisettaniAbessiivisynorogeenisettasi
AbessiivisynorogeenisettammeAbessiivisynorogeenisettanne
AbessiivisynorogeenisettaanAbessiivisynorogeenisettansa
Monikon abessiivisynorogeenisittaMonikon abessiivisynorogeenisittani
Monikon abessiivisynorogeenisittasiMonikon abessiivisynorogeenisittamme
Monikon abessiivisynorogeenisittanneMonikon abessiivisynorogeenisittaan
Monikon abessiivisynorogeenisittansaMonikon komitatiivisynorogeenisine
Monikon komitatiivisynorogeenisineniMonikon komitatiivisynorogeenisinesi
Monikon komitatiivisynorogeenisinemmeMonikon komitatiivisynorogeenisinenne
Monikon komitatiivisynorogeenisineenMonikon komitatiivisynorogeenisinensa
Monikon akkusatiivisynorogeenisetMonikon akkusatiivisynorogeeniseni
Monikon akkusatiivisynorogeenisesiMonikon akkusatiivisynorogeenisemme
Monikon akkusatiivisynorogeenisenneMonikon akkusatiivisynorogeenisensa
AkkusatiivisynorogeeniseniAkkusatiivisynorogeenisesi
AkkusatiivisynorogeenisemmeAkkusatiivisynorogeenisenne
Akkusatiivisynorogeenisensa