Sanakirja
Tekoälykääntäjä
Käännös
Adjektiivit
1.

Määritelmät

Adjektiivi

  1. (geologia) magnesiumia, alumiinia ja rautaa sisältävä

Taivutusmuodot

MonikkomafisetMonikkomafiseni
MonikkomafisesiMonikkomafisemme
MonikkomafisenneMonikkomafisensa
GenetiivimafisenGenetiivimafiseni
GenetiivimafisesiGenetiivimafisemme
GenetiivimafisenneGenetiivimafisensa
Monikon genetiivimafistenMonikon genetiivimafisien
Monikon genetiivimafisteniMonikon genetiivimafisieni
Monikon genetiivimafistesiMonikon genetiivimafisiesi
Monikon genetiivimafistemmeMonikon genetiivimafisiemme
Monikon genetiivimafistenneMonikon genetiivimafisienne
Monikon genetiivimafistensaMonikon genetiivimafisiensa
PartitiivimafistaPartitiivimafistani
PartitiivimafistasiPartitiivimafistamme
PartitiivimafistannePartitiivimafistaan
PartitiivimafistansaMonikon partitiivimafisia
Monikon partitiivimafisianiMonikon partitiivimafisiasi
Monikon partitiivimafisiammeMonikon partitiivimafisianne
Monikon partitiivimafisiaanMonikon partitiivimafisiansa
InessiivimafisessaInessiivimafisessani
InessiivimafisessasiInessiivimafisessamme
InessiivimafisessanneInessiivimafisessaan
InessiivimafisessansaMonikon inessiivimafisissa
Monikon inessiivimafisissaniMonikon inessiivimafisissasi
Monikon inessiivimafisissammeMonikon inessiivimafisissanne
Monikon inessiivimafisissaanMonikon inessiivimafisissansa
ElatiivimafisestaElatiivimafisestani
ElatiivimafisestasiElatiivimafisestamme
ElatiivimafisestanneElatiivimafisestaan
ElatiivimafisestansaMonikon elatiivimafisista
Monikon elatiivimafisistaniMonikon elatiivimafisistasi
Monikon elatiivimafisistammeMonikon elatiivimafisistanne
Monikon elatiivimafisistaanMonikon elatiivimafisistansa
IllatiivimafiseenIllatiivimafiseeni
IllatiivimafiseesiIllatiivimafiseemme
IllatiivimafiseenneIllatiivimafiseensa
Monikon illatiivimafisiinMonikon illatiivimafisiini
Monikon illatiivimafisiisiMonikon illatiivimafisiimme
Monikon illatiivimafisiinneMonikon illatiivimafisiinsa
AdessiivimafisellaAdessiivimafisellani
AdessiivimafisellasiAdessiivimafisellamme
AdessiivimafisellanneAdessiivimafisellaan
AdessiivimafisellansaMonikon adessiivimafisilla
Monikon adessiivimafisillaniMonikon adessiivimafisillasi
Monikon adessiivimafisillammeMonikon adessiivimafisillanne
Monikon adessiivimafisillaanMonikon adessiivimafisillansa
AblatiivimafiseltaAblatiivimafiseltani
AblatiivimafiseltasiAblatiivimafiseltamme
AblatiivimafiseltanneAblatiivimafiseltaan
AblatiivimafiseltansaMonikon ablatiivimafisilta
Monikon ablatiivimafisiltaniMonikon ablatiivimafisiltasi
Monikon ablatiivimafisiltammeMonikon ablatiivimafisiltanne
Monikon ablatiivimafisiltaanMonikon ablatiivimafisiltansa
AllatiivimafiselleAllatiivimafiselleni
AllatiivimafisellesiAllatiivimafisellemme
AllatiivimafisellenneAllatiivimafiselleen
AllatiivimafisellensaMonikon allatiivimafisille
Monikon allatiivimafisilleniMonikon allatiivimafisillesi
Monikon allatiivimafisillemmeMonikon allatiivimafisillenne
Monikon allatiivimafisilleenMonikon allatiivimafisillensa
EssiivimafisenaEssiivimafisenani
EssiivimafisenasiEssiivimafisenamme
EssiivimafisenanneEssiivimafisenaan
EssiivimafisenansaMonikon essiivimafisina
Monikon essiivimafisinaniMonikon essiivimafisinasi
Monikon essiivimafisinammeMonikon essiivimafisinanne
Monikon essiivimafisinaanMonikon essiivimafisinansa
TranslatiivimafiseksiTranslatiivimafisekseni
TranslatiivimafiseksesiTranslatiivimafiseksemme
TranslatiivimafiseksenneTranslatiivimafisekseen
TranslatiivimafiseksensaMonikon translatiivimafisiksi
Monikon translatiivimafisikseniMonikon translatiivimafisiksesi
Monikon translatiivimafisiksemmeMonikon translatiivimafisiksenne
Monikon translatiivimafisikseenMonikon translatiivimafisiksensa
Monikon instruktiivimafisinAbessiivimafisetta
AbessiivimafisettaniAbessiivimafisettasi
AbessiivimafisettammeAbessiivimafisettanne
AbessiivimafisettaanAbessiivimafisettansa
Monikon abessiivimafisittaMonikon abessiivimafisittani
Monikon abessiivimafisittasiMonikon abessiivimafisittamme
Monikon abessiivimafisittanneMonikon abessiivimafisittaan
Monikon abessiivimafisittansaMonikon komitatiivimafisine
Monikon komitatiivimafisineniMonikon komitatiivimafisinesi
Monikon komitatiivimafisinemmeMonikon komitatiivimafisinenne
Monikon komitatiivimafisineenMonikon komitatiivimafisinensa
Monikon akkusatiivimafisetMonikon akkusatiivimafiseni
Monikon akkusatiivimafisesiMonikon akkusatiivimafisemme
Monikon akkusatiivimafisenneMonikon akkusatiivimafisensa
AkkusatiivimafiseniAkkusatiivimafisesi
AkkusatiivimafisemmeAkkusatiivimafisenne
Akkusatiivimafisensa