| Käännös | |
|---|---|
| Adjektiivit | |
| 1. | |
| Monikko | mafiset | Monikko | mafiseni |
| Monikko | mafisesi | Monikko | mafisemme |
| Monikko | mafisenne | Monikko | mafisensa |
| Genetiivi | mafisen | Genetiivi | mafiseni |
| Genetiivi | mafisesi | Genetiivi | mafisemme |
| Genetiivi | mafisenne | Genetiivi | mafisensa |
| Monikon genetiivi | mafisten | Monikon genetiivi | mafisien |
| Monikon genetiivi | mafisteni | Monikon genetiivi | mafisieni |
| Monikon genetiivi | mafistesi | Monikon genetiivi | mafisiesi |
| Monikon genetiivi | mafistemme | Monikon genetiivi | mafisiemme |
| Monikon genetiivi | mafistenne | Monikon genetiivi | mafisienne |
| Monikon genetiivi | mafistensa | Monikon genetiivi | mafisiensa |
| Partitiivi | mafista | Partitiivi | mafistani |
| Partitiivi | mafistasi | Partitiivi | mafistamme |
| Partitiivi | mafistanne | Partitiivi | mafistaan |
| Partitiivi | mafistansa | Monikon partitiivi | mafisia |
| Monikon partitiivi | mafisiani | Monikon partitiivi | mafisiasi |
| Monikon partitiivi | mafisiamme | Monikon partitiivi | mafisianne |
| Monikon partitiivi | mafisiaan | Monikon partitiivi | mafisiansa |
| Inessiivi | mafisessa | Inessiivi | mafisessani |
| Inessiivi | mafisessasi | Inessiivi | mafisessamme |
| Inessiivi | mafisessanne | Inessiivi | mafisessaan |
| Inessiivi | mafisessansa | Monikon inessiivi | mafisissa |
| Monikon inessiivi | mafisissani | Monikon inessiivi | mafisissasi |
| Monikon inessiivi | mafisissamme | Monikon inessiivi | mafisissanne |
| Monikon inessiivi | mafisissaan | Monikon inessiivi | mafisissansa |
| Elatiivi | mafisesta | Elatiivi | mafisestani |
| Elatiivi | mafisestasi | Elatiivi | mafisestamme |
| Elatiivi | mafisestanne | Elatiivi | mafisestaan |
| Elatiivi | mafisestansa | Monikon elatiivi | mafisista |
| Monikon elatiivi | mafisistani | Monikon elatiivi | mafisistasi |
| Monikon elatiivi | mafisistamme | Monikon elatiivi | mafisistanne |
| Monikon elatiivi | mafisistaan | Monikon elatiivi | mafisistansa |
| Illatiivi | mafiseen | Illatiivi | mafiseeni |
| Illatiivi | mafiseesi | Illatiivi | mafiseemme |
| Illatiivi | mafiseenne | Illatiivi | mafiseensa |
| Monikon illatiivi | mafisiin | Monikon illatiivi | mafisiini |
| Monikon illatiivi | mafisiisi | Monikon illatiivi | mafisiimme |
| Monikon illatiivi | mafisiinne | Monikon illatiivi | mafisiinsa |
| Adessiivi | mafisella | Adessiivi | mafisellani |
| Adessiivi | mafisellasi | Adessiivi | mafisellamme |
| Adessiivi | mafisellanne | Adessiivi | mafisellaan |
| Adessiivi | mafisellansa | Monikon adessiivi | mafisilla |
| Monikon adessiivi | mafisillani | Monikon adessiivi | mafisillasi |
| Monikon adessiivi | mafisillamme | Monikon adessiivi | mafisillanne |
| Monikon adessiivi | mafisillaan | Monikon adessiivi | mafisillansa |
| Ablatiivi | mafiselta | Ablatiivi | mafiseltani |
| Ablatiivi | mafiseltasi | Ablatiivi | mafiseltamme |
| Ablatiivi | mafiseltanne | Ablatiivi | mafiseltaan |
| Ablatiivi | mafiseltansa | Monikon ablatiivi | mafisilta |
| Monikon ablatiivi | mafisiltani | Monikon ablatiivi | mafisiltasi |
| Monikon ablatiivi | mafisiltamme | Monikon ablatiivi | mafisiltanne |
| Monikon ablatiivi | mafisiltaan | Monikon ablatiivi | mafisiltansa |
| Allatiivi | mafiselle | Allatiivi | mafiselleni |
| Allatiivi | mafisellesi | Allatiivi | mafisellemme |
| Allatiivi | mafisellenne | Allatiivi | mafiselleen |
| Allatiivi | mafisellensa | Monikon allatiivi | mafisille |
| Monikon allatiivi | mafisilleni | Monikon allatiivi | mafisillesi |
| Monikon allatiivi | mafisillemme | Monikon allatiivi | mafisillenne |
| Monikon allatiivi | mafisilleen | Monikon allatiivi | mafisillensa |
| Essiivi | mafisena | Essiivi | mafisenani |
| Essiivi | mafisenasi | Essiivi | mafisenamme |
| Essiivi | mafisenanne | Essiivi | mafisenaan |
| Essiivi | mafisenansa | Monikon essiivi | mafisina |
| Monikon essiivi | mafisinani | Monikon essiivi | mafisinasi |
| Monikon essiivi | mafisinamme | Monikon essiivi | mafisinanne |
| Monikon essiivi | mafisinaan | Monikon essiivi | mafisinansa |
| Translatiivi | mafiseksi | Translatiivi | mafisekseni |
| Translatiivi | mafiseksesi | Translatiivi | mafiseksemme |
| Translatiivi | mafiseksenne | Translatiivi | mafisekseen |
| Translatiivi | mafiseksensa | Monikon translatiivi | mafisiksi |
| Monikon translatiivi | mafisikseni | Monikon translatiivi | mafisiksesi |
| Monikon translatiivi | mafisiksemme | Monikon translatiivi | mafisiksenne |
| Monikon translatiivi | mafisikseen | Monikon translatiivi | mafisiksensa |
| Monikon instruktiivi | mafisin | Abessiivi | mafisetta |
| Abessiivi | mafisettani | Abessiivi | mafisettasi |
| Abessiivi | mafisettamme | Abessiivi | mafisettanne |
| Abessiivi | mafisettaan | Abessiivi | mafisettansa |
| Monikon abessiivi | mafisitta | Monikon abessiivi | mafisittani |
| Monikon abessiivi | mafisittasi | Monikon abessiivi | mafisittamme |
| Monikon abessiivi | mafisittanne | Monikon abessiivi | mafisittaan |
| Monikon abessiivi | mafisittansa | Monikon komitatiivi | mafisine |
| Monikon komitatiivi | mafisineni | Monikon komitatiivi | mafisinesi |
| Monikon komitatiivi | mafisinemme | Monikon komitatiivi | mafisinenne |
| Monikon komitatiivi | mafisineen | Monikon komitatiivi | mafisinensa |
| Monikon akkusatiivi | mafiset | Monikon akkusatiivi | mafiseni |
| Monikon akkusatiivi | mafisesi | Monikon akkusatiivi | mafisemme |
| Monikon akkusatiivi | mafisenne | Monikon akkusatiivi | mafisensa |
| Akkusatiivi | mafiseni | Akkusatiivi | mafisesi |
| Akkusatiivi | mafisemme | Akkusatiivi | mafisenne |
| Akkusatiivi | mafisensa |