| Kieli | Käännökset |
|---|---|
| tanska | pigekor |
| Monikko | tyttökuorot | Genetiivi | tyttökuoron |
| Monikon genetiivi | tyttökuorojen | Partitiivi | tyttökuoroa |
| Monikon partitiivi | tyttökuoroja | Inessiivi | tyttökuorossa |
| Monikon inessiivi | tyttökuoroissa | Elatiivi | tyttökuorosta |
| Monikon elatiivi | tyttökuoroista | Illatiivi | tyttökuoroon |
| Monikon illatiivi | tyttökuoroihin | Adessiivi | tyttökuorolla |
| Monikon adessiivi | tyttökuoroilla | Ablatiivi | tyttökuorolta |
| Monikon ablatiivi | tyttökuoroilta | Allatiivi | tyttökuorolle |
| Monikon allatiivi | tyttökuoroille | Essiivi | tyttökuorona |
| Monikon essiivi | tyttökuoroina | Translatiivi | tyttökuoroksi |
| Monikon translatiivi | tyttökuoroiksi | Monikon instruktiivi | tyttökuoroin |
| Abessiivi | tyttökuorotta | Monikon abessiivi | tyttökuoroitta |
| Monikon akkusatiivi | tyttökuorot |