| Monikko | eläinkannat | Genetiivi | eläinkannan |
| Monikon genetiivi | eläinkantojen | Partitiivi | eläinkantaa |
| Monikon partitiivi | eläinkantoja | Inessiivi | eläinkannassa |
| Monikon inessiivi | eläinkannoissa | Elatiivi | eläinkannasta |
| Monikon elatiivi | eläinkannoista | Illatiivi | eläinkantaan |
| Monikon illatiivi | eläinkantoihin | Adessiivi | eläinkannalla |
| Monikon adessiivi | eläinkannoilla | Ablatiivi | eläinkannalta |
| Monikon ablatiivi | eläinkannoilta | Allatiivi | eläinkannalle |
| Monikon allatiivi | eläinkannoille | Essiivi | eläinkantana |
| Monikon essiivi | eläinkantoina | Translatiivi | eläinkannaksi |
| Monikon translatiivi | eläinkannoiksi | Monikon instruktiivi | eläinkannoin |
| Abessiivi | eläinkannatta | Monikon abessiivi | eläinkannoitta |
| Monikon akkusatiivi | eläinkannat |