| Monikko | syntymämaat | Genetiivi | syntymämaan |
| Monikon genetiivi | syntymämaiden | Monikon genetiivi | syntymämaitten |
| Partitiivi | syntymämaata | Monikon partitiivi | syntymämaita |
| Inessiivi | syntymämaassa | Monikon inessiivi | syntymämaissa |
| Elatiivi | syntymämaasta | Monikon elatiivi | syntymämaista |
| Illatiivi | syntymämaahan | Monikon illatiivi | syntymämaihin |
| Adessiivi | syntymämaalla | Monikon adessiivi | syntymämailla |
| Ablatiivi | syntymämaalta | Monikon ablatiivi | syntymämailta |
| Allatiivi | syntymämaalle | Monikon allatiivi | syntymämaille |
| Essiivi | syntymämaana | Monikon essiivi | syntymämaina |
| Translatiivi | syntymämaaksi | Monikon translatiivi | syntymämaiksi |
| Monikon instruktiivi | syntymämain | Abessiivi | syntymämaatta |
| Monikon abessiivi | syntymämaitta | Monikon akkusatiivi | syntymämaat |