Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | avaavat | Monikko | avaavani |
| Monikko | avaavasi | Monikko | avaavamme |
| Monikko | avaavanne | Monikko | avaavansa |
| Genetiivi | avaavan | Genetiivi | avaavani |
| Genetiivi | avaavasi | Genetiivi | avaavamme |
| Genetiivi | avaavanne | Genetiivi | avaavansa |
| Monikon genetiivi | avaavien | Monikon genetiivi | avaavieni |
| Monikon genetiivi | avaaviesi | Monikon genetiivi | avaaviemme |
| Monikon genetiivi | avaavienne | Monikon genetiivi | avaaviensa |
| Partitiivi | avaavaa | Partitiivi | avaavaani |
| Partitiivi | avaavaasi | Partitiivi | avaavaamme |
| Partitiivi | avaavaanne | Partitiivi | avaavaansa |
| Monikon partitiivi | avaavia | Monikon partitiivi | avaaviani |
| Monikon partitiivi | avaaviasi | Monikon partitiivi | avaaviamme |
| Monikon partitiivi | avaavianne | Monikon partitiivi | avaaviaan |
| Monikon partitiivi | avaaviansa | Inessiivi | avaavassa |
| Inessiivi | avaavassani | Inessiivi | avaavassasi |
| Inessiivi | avaavassamme | Inessiivi | avaavassanne |
| Inessiivi | avaavassaan | Inessiivi | avaavassansa |
| Monikon inessiivi | avaavissa | Monikon inessiivi | avaavissani |
| Monikon inessiivi | avaavissasi | Monikon inessiivi | avaavissamme |
| Monikon inessiivi | avaavissanne | Monikon inessiivi | avaavissaan |
| Monikon inessiivi | avaavissansa | Elatiivi | avaavasta |
| Elatiivi | avaavastani | Elatiivi | avaavastasi |
| Elatiivi | avaavastamme | Elatiivi | avaavastanne |
| Elatiivi | avaavastaan | Elatiivi | avaavastansa |
| Monikon elatiivi | avaavista | Monikon elatiivi | avaavistani |
| Monikon elatiivi | avaavistasi | Monikon elatiivi | avaavistamme |
| Monikon elatiivi | avaavistanne | Monikon elatiivi | avaavistaan |
| Monikon elatiivi | avaavistansa | Illatiivi | avaavaan |
| Illatiivi | avaavaani | Illatiivi | avaavaasi |
| Illatiivi | avaavaamme | Illatiivi | avaavaanne |
| Illatiivi | avaavaansa | Monikon illatiivi | avaaviin |
| Monikon illatiivi | avaaviini | Monikon illatiivi | avaaviisi |
| Monikon illatiivi | avaaviimme | Monikon illatiivi | avaaviinne |
| Monikon illatiivi | avaaviinsa | Adessiivi | avaavalla |
| Adessiivi | avaavallani | Adessiivi | avaavallasi |
| Adessiivi | avaavallamme | Adessiivi | avaavallanne |
| Adessiivi | avaavallaan | Adessiivi | avaavallansa |
| Monikon adessiivi | avaavilla | Monikon adessiivi | avaavillani |
| Monikon adessiivi | avaavillasi | Monikon adessiivi | avaavillamme |
| Monikon adessiivi | avaavillanne | Monikon adessiivi | avaavillaan |
| Monikon adessiivi | avaavillansa | Ablatiivi | avaavalta |
| Ablatiivi | avaavaltani | Ablatiivi | avaavaltasi |
| Ablatiivi | avaavaltamme | Ablatiivi | avaavaltanne |
| Ablatiivi | avaavaltaan | Ablatiivi | avaavaltansa |
| Monikon ablatiivi | avaavilta | Monikon ablatiivi | avaaviltani |
| Monikon ablatiivi | avaaviltasi | Monikon ablatiivi | avaaviltamme |
| Monikon ablatiivi | avaaviltanne | Monikon ablatiivi | avaaviltaan |
| Monikon ablatiivi | avaaviltansa | Allatiivi | avaavalle |
| Allatiivi | avaavalleni | Allatiivi | avaavallesi |
| Allatiivi | avaavallemme | Allatiivi | avaavallenne |
| Allatiivi | avaavalleen | Allatiivi | avaavallensa |
| Monikon allatiivi | avaaville | Monikon allatiivi | avaavilleni |
| Monikon allatiivi | avaavillesi | Monikon allatiivi | avaavillemme |
| Monikon allatiivi | avaavillenne | Monikon allatiivi | avaavilleen |
| Monikon allatiivi | avaavillensa | Essiivi | avaavana |
| Essiivi | avaavanani | Essiivi | avaavanasi |
| Essiivi | avaavanamme | Essiivi | avaavananne |
| Essiivi | avaavanaan | Essiivi | avaavanansa |
| Monikon essiivi | avaavina | Monikon essiivi | avaavinani |
| Monikon essiivi | avaavinasi | Monikon essiivi | avaavinamme |
| Monikon essiivi | avaavinanne | Monikon essiivi | avaavinaan |
| Monikon essiivi | avaavinansa | Translatiivi | avaavaksi |
| Translatiivi | avaavakseni | Translatiivi | avaavaksesi |
| Translatiivi | avaavaksemme | Translatiivi | avaavaksenne |
| Translatiivi | avaavakseen | Translatiivi | avaavaksensa |
| Monikon translatiivi | avaaviksi | Monikon translatiivi | avaavikseni |
| Monikon translatiivi | avaaviksesi | Monikon translatiivi | avaaviksemme |
| Monikon translatiivi | avaaviksenne | Monikon translatiivi | avaavikseen |
| Monikon translatiivi | avaaviksensa | Monikon instruktiivi | avaavin |
| Abessiivi | avaavatta | Abessiivi | avaavattani |
| Abessiivi | avaavattasi | Abessiivi | avaavattamme |
| Abessiivi | avaavattanne | Abessiivi | avaavattaan |
| Abessiivi | avaavattansa | Monikon abessiivi | avaavitta |
| Monikon abessiivi | avaavittani | Monikon abessiivi | avaavittasi |
| Monikon abessiivi | avaavittamme | Monikon abessiivi | avaavittanne |
| Monikon abessiivi | avaavittaan | Monikon abessiivi | avaavittansa |
| Monikon komitatiivi | avaavine | Monikon komitatiivi | avaavineni |
| Monikon komitatiivi | avaavinesi | Monikon komitatiivi | avaavinemme |
| Monikon komitatiivi | avaavinenne | Monikon komitatiivi | avaavineen |
| Monikon komitatiivi | avaavinensa | Monikon akkusatiivi | avaavat |
| Monikon akkusatiivi | avaavani | Monikon akkusatiivi | avaavasi |
| Monikon akkusatiivi | avaavamme | Monikon akkusatiivi | avaavanne |
| Monikon akkusatiivi | avaavansa | Akkusatiivi | avaavani |
| Akkusatiivi | avaavasi | Akkusatiivi | avaavamme |
| Akkusatiivi | avaavanne | Akkusatiivi | avaavansa |