| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | elelen | Yksikön toisen persoonan indikatiivin preesens | elelet |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin preesens | elelee | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin preesens | elelemme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin preesens | elelette | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin preesens | elelevät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | elelin | Yksikön toisen persoonan indikatiivin imperfekti | elelit |
| Yksikön kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | eleli | Monikon ensimmäisen persoonan indikatiivin imperfekti | elelimme |
| Monikon toisen persoonan indikatiivin imperfekti | elelitte | Monikon kolmannen persoonan indikatiivin imperfekti | elelivät |
| Yksikön ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | elelisin | Yksikön toisen persoonan konditionaalin preesens | elelisit |
| Yksikön kolmannen persoonan konditionaalin preesens | elelisi | Monikon ensimmäisen persoonan konditionaalin preesens | elelisimme |
| Monikon toisen persoonan konditionaalin preesens | elelisitte | Monikon kolmannen persoonan konditionaalin preesens | elelisivät |
| Yksikön toisen persoonan imperatiivin preesens | elele | Yksikön kolmannen persoonan imperatiivin preesens | elelköön |
| Monikon ensimmäisen persoonan imperatiivin preesens | elelkäämme | Monikon toisen persoonan imperatiivin preesens | elelkää |
| Monikon kolmannen persoonan imperatiivin preesens | elelkööt | Yksikön ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | elellen |
| Yksikön toisen persoonan potentiaalin preesens | elellet | Yksikön kolmannen persoonan potentiaalin preesens | elellee |
| Monikon ensimmäisen persoonan potentiaalin preesens | elellemme | Monikon toisen persoonan potentiaalin preesens | elellette |
| Monikon kolmannen persoonan potentiaalin preesens | elellevät | | |