Käännöksiä ei löytynyt valitulle kohdekielelle.
| Monikko | avarammat | Monikko | avarampani |
| Monikko | avarampasi | Monikko | avarampamme |
| Monikko | avarampanne | Monikko | avarampansa |
| Genetiivi | avaramman | Genetiivi | avarampani |
| Genetiivi | avarampasi | Genetiivi | avarampamme |
| Genetiivi | avarampanne | Genetiivi | avarampansa |
| Monikon genetiivi | avarampien | Monikon genetiivi | avarampieni |
| Monikon genetiivi | avarampiesi | Monikon genetiivi | avarampiemme |
| Monikon genetiivi | avarampienne | Monikon genetiivi | avarampiensa |
| Partitiivi | avarampaa | Partitiivi | avarampaani |
| Partitiivi | avarampaasi | Partitiivi | avarampaamme |
| Partitiivi | avarampaanne | Partitiivi | avarampaansa |
| Monikon partitiivi | avarampia | Monikon partitiivi | avarampiani |
| Monikon partitiivi | avarampiasi | Monikon partitiivi | avarampiamme |
| Monikon partitiivi | avarampianne | Monikon partitiivi | avarampiaan |
| Monikon partitiivi | avarampiansa | Inessiivi | avarammassa |
| Inessiivi | avarammassani | Inessiivi | avarammassasi |
| Inessiivi | avarammassamme | Inessiivi | avarammassanne |
| Inessiivi | avarammassaan | Inessiivi | avarammassansa |
| Monikon inessiivi | avarammissa | Monikon inessiivi | avarammissani |
| Monikon inessiivi | avarammissasi | Monikon inessiivi | avarammissamme |
| Monikon inessiivi | avarammissanne | Monikon inessiivi | avarammissaan |
| Monikon inessiivi | avarammissansa | Elatiivi | avarammasta |
| Elatiivi | avarammastani | Elatiivi | avarammastasi |
| Elatiivi | avarammastamme | Elatiivi | avarammastanne |
| Elatiivi | avarammastaan | Elatiivi | avarammastansa |
| Monikon elatiivi | avarammista | Monikon elatiivi | avarammistani |
| Monikon elatiivi | avarammistasi | Monikon elatiivi | avarammistamme |
| Monikon elatiivi | avarammistanne | Monikon elatiivi | avarammistaan |
| Monikon elatiivi | avarammistansa | Illatiivi | avarampaan |
| Illatiivi | avarampaani | Illatiivi | avarampaasi |
| Illatiivi | avarampaamme | Illatiivi | avarampaanne |
| Illatiivi | avarampaansa | Monikon illatiivi | avarampiin |
| Monikon illatiivi | avarampiini | Monikon illatiivi | avarampiisi |
| Monikon illatiivi | avarampiimme | Monikon illatiivi | avarampiinne |
| Monikon illatiivi | avarampiinsa | Adessiivi | avarammalla |
| Adessiivi | avarammallani | Adessiivi | avarammallasi |
| Adessiivi | avarammallamme | Adessiivi | avarammallanne |
| Adessiivi | avarammallaan | Adessiivi | avarammallansa |
| Monikon adessiivi | avarammilla | Monikon adessiivi | avarammillani |
| Monikon adessiivi | avarammillasi | Monikon adessiivi | avarammillamme |
| Monikon adessiivi | avarammillanne | Monikon adessiivi | avarammillaan |
| Monikon adessiivi | avarammillansa | Ablatiivi | avarammalta |
| Ablatiivi | avarammaltani | Ablatiivi | avarammaltasi |
| Ablatiivi | avarammaltamme | Ablatiivi | avarammaltanne |
| Ablatiivi | avarammaltaan | Ablatiivi | avarammaltansa |
| Monikon ablatiivi | avarammilta | Monikon ablatiivi | avarammiltani |
| Monikon ablatiivi | avarammiltasi | Monikon ablatiivi | avarammiltamme |
| Monikon ablatiivi | avarammiltanne | Monikon ablatiivi | avarammiltaan |
| Monikon ablatiivi | avarammiltansa | Allatiivi | avarammalle |
| Allatiivi | avarammalleni | Allatiivi | avarammallesi |
| Allatiivi | avarammallemme | Allatiivi | avarammallenne |
| Allatiivi | avarammalleen | Allatiivi | avarammallensa |
| Monikon allatiivi | avarammille | Monikon allatiivi | avarammilleni |
| Monikon allatiivi | avarammillesi | Monikon allatiivi | avarammillemme |
| Monikon allatiivi | avarammillenne | Monikon allatiivi | avarammilleen |
| Monikon allatiivi | avarammillensa | Essiivi | avarampana |
| Essiivi | avarampanani | Essiivi | avarampanasi |
| Essiivi | avarampanamme | Essiivi | avarampananne |
| Essiivi | avarampanaan | Essiivi | avarampanansa |
| Monikon essiivi | avarampina | Monikon essiivi | avarampinani |
| Monikon essiivi | avarampinasi | Monikon essiivi | avarampinamme |
| Monikon essiivi | avarampinanne | Monikon essiivi | avarampinaan |
| Monikon essiivi | avarampinansa | Translatiivi | avarammaksi |
| Translatiivi | avarammakseni | Translatiivi | avarammaksesi |
| Translatiivi | avarammaksemme | Translatiivi | avarammaksenne |
| Translatiivi | avarammakseen | Translatiivi | avarammaksensa |
| Monikon translatiivi | avarammiksi | Monikon translatiivi | avarammikseni |
| Monikon translatiivi | avarammiksesi | Monikon translatiivi | avarammiksemme |
| Monikon translatiivi | avarammiksenne | Monikon translatiivi | avarammikseen |
| Monikon translatiivi | avarammiksensa | Monikon instruktiivi | avarammin |
| Abessiivi | avarammatta | Abessiivi | avarammattani |
| Abessiivi | avarammattasi | Abessiivi | avarammattamme |
| Abessiivi | avarammattanne | Abessiivi | avarammattaan |
| Abessiivi | avarammattansa | Monikon abessiivi | avarammitta |
| Monikon abessiivi | avarammittani | Monikon abessiivi | avarammittasi |
| Monikon abessiivi | avarammittamme | Monikon abessiivi | avarammittanne |
| Monikon abessiivi | avarammittaan | Monikon abessiivi | avarammittansa |
| Monikon komitatiivi | avarampine | Monikon komitatiivi | avarampineni |
| Monikon komitatiivi | avarampinesi | Monikon komitatiivi | avarampinemme |
| Monikon komitatiivi | avarampinenne | Monikon komitatiivi | avarampineen |
| Monikon komitatiivi | avarampinensa | Monikon akkusatiivi | avarammat |
| Monikon akkusatiivi | avarampani | Monikon akkusatiivi | avarampasi |
| Monikon akkusatiivi | avarampamme | Monikon akkusatiivi | avarampanne |
| Monikon akkusatiivi | avarampansa | Akkusatiivi | avarampani |
| Akkusatiivi | avarampasi | Akkusatiivi | avarampamme |
| Akkusatiivi | avarampanne | Akkusatiivi | avarampansa |