| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| 2. | |
| Monikko | tuloerot | Genetiivi | tuloeron |
| Monikon genetiivi | tuloerojen | Partitiivi | tuloeroa |
| Monikon partitiivi | tuloeroja | Inessiivi | tuloerossa |
| Monikon inessiivi | tuloeroissa | Elatiivi | tuloerosta |
| Monikon elatiivi | tuloeroista | Illatiivi | tuloeroon |
| Monikon illatiivi | tuloeroihin | Adessiivi | tuloerolla |
| Monikon adessiivi | tuloeroilla | Ablatiivi | tuloerolta |
| Monikon ablatiivi | tuloeroilta | Allatiivi | tuloerolle |
| Monikon allatiivi | tuloeroille | Essiivi | tuloerona |
| Monikon essiivi | tuloeroina | Translatiivi | tuloeroksi |
| Monikon translatiivi | tuloeroiksi | Monikon instruktiivi | tuloeroin |
| Abessiivi | tuloerotta | Monikon abessiivi | tuloeroitta |
| Monikon akkusatiivi | tuloerot |