| Käännös | |
|---|---|
| Substantiivit | |
| 1. | |
| Monikko | popkulttuurit | Genetiivi | popkulttuurin |
| Monikon genetiivi | popkulttuurien | Monikon genetiivi | popkulttuureiden |
| Monikon genetiivi | popkulttuureitten | Partitiivi | popkulttuuria |
| Monikon partitiivi | popkulttuureita | Monikon partitiivi | popkulttuureja |
| Inessiivi | popkulttuurissa | Monikon inessiivi | popkulttuureissa |
| Elatiivi | popkulttuurista | Monikon elatiivi | popkulttuureista |
| Illatiivi | popkulttuuriin | Monikon illatiivi | popkulttuureihin |
| Adessiivi | popkulttuurilla | Monikon adessiivi | popkulttuureilla |
| Ablatiivi | popkulttuurilta | Monikon ablatiivi | popkulttuureilta |
| Allatiivi | popkulttuurille | Monikon allatiivi | popkulttuureille |
| Essiivi | popkulttuurina | Monikon essiivi | popkulttuureina |
| Translatiivi | popkulttuuriksi | Monikon translatiivi | popkulttuureiksi |
| Monikon instruktiivi | popkulttuurein | Abessiivi | popkulttuuritta |
| Monikon abessiivi | popkulttuureitta | Monikon akkusatiivi | popkulttuurit |